20 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

"Rödgrönas sjukförslag kostar 3 miljarder"

administrator

administrator

Statsminister Fredrik Reinfeldt sågar de rödgröna och menar att förslaget slår mot de mest utsatta.

I DN Debatt går Reinfeldt till storms mot oppositionens sjukförsäkringsförslag, tillsammans med Cristina Husmark Pehrsson, socialförsäkringsminister (M).

”En tydlig brist är att förslaget missar att det finns personer med stadigvarande helt nedsatt arbetsförmåga. Uppskattningsvis handlar det om cirka 1.000 personer per årskull. Dessa saknar sjukpenninggrundande inkomst. De kommer med oppositionens förslag att få sänkt ersättning med 2.120 kronor i månaden jämfört med dagens lägstanivå”, skriver Fredrik Reinfeldt och Cristina Husmark Pehrsson.

Moderaterna pekar också i sitt inlägg på att före valet 2006 så var svenskarna bland det mest sjukskrivna folket i världen. Den egna politiken har haft effekt:

”Resultatet av politiken så här långt visar också på flera positiva trendbrott. Sedan valet 2006 har antalet sjukskrivna minskat från 200.000 till 100.000. Antalet personer med förtidspension har minskat från 555.000 till 500.000.”

Samtidigt sågar Reinfeldt och Husmark Pehrssons de rödgrönas överenskommelse som lanserades i förra veckan på DN Debatt, med att det kommer att kosta skattebetalarna 3 miljarder kronor att finansiera.

”Förslaget innebär en återgång till de tidigare passiva och godtyckliga sjukskrivningarna. Det kommer i sin tur att leda till att den positiva trend vi sett under senare år bryts och att kostnaderna för sjukförsäkringen ökar.”

Senaste lediga jobben