24 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Rekordmånga antagna till universiteten

administrator

administrator

13 procent fler har antagits till universiteten i höst. Det är nytt rekord.

Inför hösten har 285 968 personer antagits till universitetet eller högskola. Det är en ökning med 13 procent jämfört med förra höstterminen och innebär nytt rekord i antalet antagna för andra året i rad, enligt Verket för högskoleservice.

Antalet sökande var också rekordstort, drygt 345 000 hade sökt, vilket är drygt 20 procent fler än förra året.

Ett av lärosätena som har fått fler antagna i år är Stockholms universitet. Nästan 28 000 studenter kan registrera sig på en eller flera av de 38 841 platserna, skriver Dagens Nyheter.

Sammanlagt sökte 61 000 personer, en ökning med 15 procent jämfört med i fjol. Nästan 4 000 fler antogs vid första sökomgången, en uppgång med 16 procent. Samtidigt fanns drygt 5 500 fler platser, och det finns fortfarande platser kvar på vissa utbildningar.

Senaste lediga jobben