Realtid

Rekord-Roger blir 1 miljard rikare

administrator
administrator
Uppdaterad: 24 juli 2009Publicerad: 24 juli 2009

Den Cypernbaserade affärsmannen Roger Akelius plockar ut 1 miljard kontant ur sitt fastighetsbolag och ger sig själv i rekordutdelning. Det skriver DI.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det är Akelius Fastigheter, som äger 30.000 hyreslägenheter i Sverige, som nu delar ut 1 miljard kronor. Pengarna går som utdelning till Akelius andra bolag Akelius Apartments, som är registrerat på skatteparadiset Cypern.

Akelius kapitalrockad är sannolikt den största som någonsin har skett ur ett onoterat bolag i Sverige, skriver DI.

Akelius vill inte kommentera utdelningen närmare utan säger till tidningen att det rör sig om ”en mindre strukturförändring när det gäller bolagets finansierinh.

Samtidigt är Akelius är en av Sveriges mest skuldsatta privapersoner. Hans svenska fastighetsbolag hade i fjol räntebärande lån på 20,6 miljarder kronor, skriver DI.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS