24 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Rabbiner misstänkta för organhandel

administrator

administrator

Fem rabbiner greps igår i New Jersey, misstänkta för bland annat organhandel.

I scener som hämtade ur delstatens tv-stolthet The Sopranos genomfördes jättelika korruptionsrazzior i New Jersey på onsdagen. Bland de gripna finns fem rabbiner, flera borgmästare och en mängd andra kända och högt uppsatta personer.

De gripna misstänks ingå i kriminella nätverk med kopplingar mellan USA och bland annat Israel och Schweiz. Bland anklagelsepunkterna finns utpressning, mutbrott, pengatvätt och organhandel.

Ett exempel bland många som nu förskräcker New Jersey-borna är rabbi Levy Izhak Rosenbaum, som misstänks ha extraknäckt med njurhandel i tio år. Åklagare Ralph Marra beskriver det som att Rosenbaum ”lockat utsatta personer att släppa till njurar för 10 000 dollar, som han sedan raskt sålt vidare för 160 000 dollar”.

Enligt tidningen New York Post kommer ligans svarta pengar även från försäljning av förfalskade designerväskor.

– New Jerseys korruptionsproblem är ett av de värsta, om inte det värsta, i landet. Korruption är en cancerböld som förstör den här statens kärnvärden, säger Ed Kahrer vid FBI till New York Post.

Razziorna ingår i en flera år lång korruptionsutredning som kallas Bid Rig. Ett 40-tal personer greps imorse, amerikansk tid, rapporterar amerikanska medier.

The Sopranos, sänd 1999—2007, är en av tv-historiens framgångsrikaste serier. Maffiadramat utspelar sig i första hand i New Jersey.

Senaste lediga jobben