Realtid

Platzer och Serneke samarbetar med Berättarministeriet

administrator
administrator
Uppdaterad: 12 jan. 2016Publicerad: 12 jan. 2016

Sponsrar stiftelsen som främjar barns skrivande och berättande.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Stiftelsen Berättarministeriet etablerar sig i Göteborgsområdet och inleder samtidigt ett långsiktigt samarbete med fastighetsbolaget Platzer och bygg- och anläggningskoncernen Serneke.

– Vi har med entusiasm sett hur Berättarministeriets verksamhet utvecklat sig och är oerhört glada över att de nu väljer att öppna en skrivarverkstad här i Göteborg. Tillsammans ska vi ge barn och unga möjlighet att ta del av stiftelsens kreativa metoder för att öka intresset för att skriva och läsa, säger P-G Persson, vd på Platzer Fastigheter, i en kommentar.

Berättarministeriets arbetar för att på ett lustfyllt sätt locka skolbarn att erövra det skrivna ordet. Stiftelsen erbjuder skolor kostnadsfria pedagogiska program som främst riktas till elever i årskurs 2-5.

Sedan etableringen 2011 i Stockholmsområdet har över 20.000 barn tagit del av satsningen.

Och nu ska fler få möjligheten att delta i Berättarministeriets olika aktiviteter och program när stiftelsen expanderar till Göteborgsregionen. Etableringen i Göteborg är planerad till nästa årsskifte.

– Jag är glad att vi tillsammans med Platzer och Serneke kan erbjuda fler barn att ta del av vår verksamhet. Göteborgsregionen står inför stora utmaningar och samarbetet innebär ett socialt ansvarstagande som syftar till att fler barn ska kunna lämna grundskolan med gymnasiebehörighet, säger verksamhetsansvarig Dilsa Demirbag-Sten, i en kommentar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS