06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Paul Lederhausen är död

Paul Lederhausen. Foto (arkiv): TT
Paul Lederhausen. Foto (arkiv): TT
Realtid.se
Uppdaterad: 01 maj 2024Publicerad: 01 maj 2024

Mannen som tog McDonald’s till Sverige, Paul Lederhausen, har avlidit i en ålder av 87 år. Det skriver hans son Mats Lederhausen i ett inlägg på Linkedin.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

”Tidigare idag förlorade jag min pappa, vän, supporter, och eviga inspirationskälla,” så skriver Mats Lederhausen i sitt inlägg.

Palle, som han kallades, var en återförsäljare. Från att sälja Majblommor i hans tidiga tonår till nylonskjortor, köksutrustning och i slutändan att ta McDonald’s till Sverige nu för över 50 år sedan.

När dottern Erica dog 1976 använde han och hustrun smärtan till att hjälpa andra genom att grunda Ronald McDonald Houses i Sverige. Idén om familjecentrerad vård, som skapades kring föreställningen att när ett barn är sjukt hela familjen är sjuk och behöver vård.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS