24 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ossian Hellers kan få 6 års fängelse

Sara Johansson

Ossian Hellers, alias Cevianmannen, riskerar sex år i fängelse. Det säger kammaråklagare Robert Engstedt till Realtid.se.

Ossian Hellers sitter i Kronobergshäktet sedan i onsdags förra veckan. Medan han spenderar sina timmar där utan tillgång till tv eller tidningar fortsätter utredningen på utsidan. Kammaråklagaren Robert Engstedt är mycket förtegen.

– Jag kommenterar ingenting som rör utredningen, svarar han på samtliga frågor som Realtid.se ställer.

Vilket straff kommer du yrka på?

– Utredningen är inte klar och därför kan jag inte svara på det. Först ska vi yrka på åtal efter det yrkar vi på straff, säger han.

Hur ser straffskalan ut?

– Ett enskilt brott ger upp till fyra år. Han är misstänkt för flera och då kan det bli upp till sex år i fängelse, säger Robert Engstedt till Realtid.se.

Åtal ska väckas den 9 maj senaste 14.00

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben