24 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Oljepriset det lägsta på fem veckor

administrator

administrator

Oljepriset föll till omkring 64 dollar per fat på måndagen till följd av oro för världsekonomin. Så lågt har priset inte varit på fem veckor.

Bland annat var det negativa USA-siffror som orsakade prisfallet. Arbetslösheten i USA är den högsta på 26 år, medan arbetslösheten i euroområdet är den högsta på ett decennium, visade siffror i förra veckan.

Nu tror bedömare att oljepriset är på väg ännu djupare nedåt. En faktor som håller oljepriset uppe något är upprepade attacker mot oljeinstallationer i Nigeria.

Enligt Societe Generale (SG) var prisnedgången väntad. Oljepriset steg med 42 procent under det senaste kvartalet, men nu spår SG att priset kommer att ligga på i genomsnitt omkring 60 dollar per fat under juli månad.

Senaste lediga jobben