24 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Oj, kursen rasar ändå

administrator

administrator

Ericsson redovisar en vinst efter finansnetto för årets andra kvartal på 4,8 miljarder kronor, exklusive så kallade omstruktureringskostnader. Men kursen rasar 7 procent.

”Sammantaget är det en svag rapport utifrån försäljning och resultat. När vi exkluderar reavinsten på 0,8 miljarder blir det justerade rörelseresultat sämre än väntat, vilket är negativt. Försäljningen är 3 procent lägre än väntat, medan bruttomarginalen kom in i linje med förväntningarna”, säger Jan Ihrfelt till Nyhetsbyrån Direkt.

Men avgående vd Carl-Henrik Svanberg säger till TT att han är nöjd med rapporten.

Inklusive omstruktureringskostnader uppgick vinsten före skatt för andra kvartalet till 1,1 miljarder kronor, jämfört med 2,9 miljarder ett år tidigare. Analytiker hade i genomsnitt väntat sig en vinst på knappt 2,3 miljarder, enligt Reuters sammanställning.

Omstruktureringskostnaderna uppgick till 3,6 miljarder kronor, jämfört med 1,8 miljarder ett år tidigare, exklusive samägda bolag.

Omsättningen uppgick till 52,1 miljarder kronor, jämfört med 48,5 miljarder kronor ett år tidigare. I Nordamerika ökade omsättningen med 34 procent jämfört med motsvarande period 2008. Ökningen drevs enligt bolaget av efterfrågan på mobilt bredband och valutakurseffekter.

I Central- och Östeuropa, Mellanöstern och Afrika ökade omsättningen med tolv procent och i Asien och Oceanien var ökningen 10 procent. I Västeuropa minskade dock omsättningen med sex procent och i Latinamerika krympte den med tre procent.

Carl-Henric Svanberg tycker att kvartalsrapporten visar på styrka och han är nöjd med resultatet.

– Det råder stor otrygghet i världen och med det i tanke gör vi ett bra resultat. Servicemarknaden växer rejält, säger Svanberg till TT.

Ericssons rörelseresultat, exklusive både omstruktureringskostnader och samägda bolag, uppgick till 6,9 miljarder kronor, jämfört med 4,7 miljarder andra kvartalet 2008. Det kan jämföras med analytikernas förväntningar på i snitt 6,0 miljarder kronor.

Bolagets bruttomarginal uppgick till 36,3 procent, jämfört med 37,0 procent andra kvartalet förra året.

Kassaflödet från rörelsen var 9,1 miljarder kronor, jämfört med 8,5 miljarder ett år tidigare.

Faktureringen inom Ericssons paradgren de senaste åren, nätverk, minskade under andra kvartalet, justerat för valutakursförändringar, vilket enligt Svanberg speglar det nuvarande marknadsläget. Men på tjänsteområdet fortsätter tillväxten, där var omsättningen 14,1 miljarder kronor under andra kvartalet jämfört med elva miljarder kronor samma period förra året. För några år sedan utgjorde segmentet 20 procent av Ericssons verksamhet.

– Nu utgör det drygt 38 procent. Det är den snabbast växande delen av vår verksamhet och också de högsta marginalerna. Det är ju andra sidan av lågkonjunkturen. Det är klart att operatörerna blir lite mer avvaktande vad gäller att rulla ut nya nät, men å andra sidan så ökar trycket på operatörerna att effektivisera och lägga ut drift på sådana som oss, säger Svanberg.

Ericssons mål att spara 10 miljarder kronor från andra halvåret 2010 kvarstår, enligt delårsrapporten.

Carl-Henric Svanberg sammanfattar kvartalet med att det händer mycket runt om i världen, trots nedgång i ekonomin.

– Vi är leverantörer till de stora 3G-utrullningarna i Kina och tjänsterna i mobiler ökar. Det är spännande tider.

Men han vill inte säga något om kommande kvartal under rådande situation på marknaden.

– Det är inte meningsfullt att ge prognoser i ett sådant här läge.

Senaste lediga jobben