Världsekonomin är nära botten, spår den ekonomiska samarbetsorganisationen OECD.
OECD: Världsekonomin nära botten


Och Sverige är värre ute än under 1990-talskrisen.
Den nya ekonomiska prognosen från OECD är samtidigt både dyster och hoppfull. OECD:s ekonomer konstaterar att den ekonomiska krisen nu är nära sitt lågvattenmärke. Men samtidigt finns det anledning att glädja sig åt att det sannolikt inte blir värre.
Sverige får ta en hård smäll i den internationella nedgången och svensk BNP rasar med 5,5 procent i år. Nästa år stabiliseras ekonomin strax över nollpunkten. Men arbetslösheten fortsätter att stiga och landar på 11,4 procent nästa år.
Försiktigheten breder samtidigt ut sig över Sverige och hushållens sparande fortsätter att stiga till nya rekordnivåer, drygt 16 procent nästa år. Det är mer än en fördubbling av sparandet jämfört med 2006.
OECD konstaterar också att Riksbanken knappast kan sänka räntan särskilt mycket mer för att höja temperaturen i den frusna svenska ekonomin. Därför finns det anledning för Riksbanken att fundera över andra åtgärder för att få ner marknadsräntorna, vilket sannolikt betyder att köpa statspapper eller bostadsobligationer.
Samtidigt ser OECD tecken på att den svenska ekonomin kan vara på väg åt rätt håll: Konsumentförtroendet har blivit starkare och inköpschefsindex har stigit fem månader i rad. När återhämtningen i världsekonomin får fart kommer svenska företag också att gynnas av den svaga svenska kronan.
Och OECD ser en del gröna skott i världsekonomin. Den nya prognosen är den första på två år där siffrorna revideras uppåt jämfört med den tidigare bedömningen. Och återhämtningen tycks redan vara igång i en del länder utanför OECD, framför allt Kina. Positiva tecken syns också i USA och Japan. Sådana tecken är svårare att se i Europa och OECD räknar med att återhämtningen kan bli långsam i Europa.
OECD-ländernas totala BNP väntas falla med drygt 4 procent i år och vända upp med 0,7 procent nästa år. Arbetslösheten stiger till nästan 10 procent 2010 och världshandeln faller med 16 procent i år för att vända till en ökning med 2 procent nästa år.





