06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nytt stopp i Eniro-handeln

Realtid.se
Uppdaterad: 23 okt. 2014Publicerad: 23 okt. 2014

Artikel i Dagens Industri fick aktien att rasa med 20 procent.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

För två veckor sedan handelsstoppades Eniro-aktien sedan Svenska Dagbladet rapporterat om ett nära förestående konkurshot. Bakgrunden är att bolaget fått problem med de långivande bankerna i spåren av sommarens redovisningsskandal.

Den gången återhämtade sig dock aktien snabbt sedan styrelsen dementerat uppgifterna.

Idag sätter nya uppgifter om Eniros kris aktien i gungning. Nedgången var omkring 20 procent när Stockholmsbörsen drog i nödbromsen och handelsstoppade aktien klockan 14:40.

Den här gången är det Dagens Industri som rapporterar att de långivande bankerna ska ha vänt sig till Eniro med ett skarpt formulerat brev under onsdagskvällen. Enligt tidningens uppgiftslämnare ska bankerna bland annat kräva att Deloitte kallas in som övervakare av verksamheten. Detta ska i sin tur ha fått styrelsen att hota med att avgå. Ett styrelsemöte är sammankallat till klockan 16 på torsdagen.

Ordförande Lars-Johan Jarnheimer vill inte kommentera sanningshalten i Dagens Industris uppgifter:

– Jag kan bara säga att bankerna vill ha en insyn i bolaget och vad vi gör. Vi accepterar en ökad insyn men samtidigt måste man ha respekt för att bolagets huvudsakliga verksamhet är försäljning och inte bankadministration, säger han till DI.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS