Realtid

Nytt Saltsjöbadsavtal allt närmare

administrator
administrator
Uppdaterad: 17 apr. 2008Publicerad: 17 apr. 2008

Förhandlingarna om ett nytt huvudavtal mellan fack och arbetsgivare går oväntat bra och snabbt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Redan om några veckor väntas de meddela att de gått i mål med de stora dragen, erfar TT.

I höstas gick Svenskt Näringsliv oväntat ut och bjöd in de fackliga paraplyorganisationerna LO och PTK till förhandlingar om ett nytt huvudavtal på arbetsmarknaden – ett avtal som ska ersätta det 70 år gamla Saltsjöbadsavtalet och som anger spelreglerna mellan parterna.

Både fack och arbetsgivare har sina orsaker att vara missnöjda med det nuvarande avtalet.

Och samtliga parter vill hitta tillbaka till någon slags god sed på arbetsmarknaden.

Både fack och arbetsgivare är också överens om att de ska sluta att springa till regeringen, oavsett färg, för att få igenom sina hjärtefrågor.

Enligt TT:s källa ser facken i förhandlingarna möjlighet att hitta vissa framgångar i hur parterna ska hantera övertalighet vid nedskärningar och hur det ska klaras med en relativt lägre a-kasseersättning.

En annan fråga som facken vill ha in är ökad hjälp till rehabilitering av långtidssjuka.

I gengäld vill arbetsgivarna ha en uppstramning av konfliktreglerna. I dag anser Svenskt Näringsliv att facken har för stor makt. Bara genom att hota med konflikt tvingas företagen att gå med på för långtgående fackliga krav, anser arbetsgivarparterna. Företagen har i en globaliserad värld blivit allt känsligare för störningar i produktionen.

ANNONS

Svenskt Näringsliv vill även luckra upp anställningsskyddet.

En annan källa bekräftar för TT att förhandlingarna går framåt och att listan över punkter som borde förhandlas snart är överblickbar. Men denne understryker också att det är mycket kvar och att man bör vara mycket försiktig med långtgående slutsatser.

– Underhandssamtal pågår nu men sedan ska de olika sidorna ta ställning till om vi är beredda att inleda förhandlingar om den här punktlistan, säger källan.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS