Jakten efter permanent efterträdare till Öyvind Thomassen är avslutad. Johanna Cerwall blir vd.
Ny vd för Skandias bank

Mest läst i kategorin

Johanna Cerwall tog över Skandias bank som tillförordnad vd i slutet av april i år efter att Øyvind Thomassen meddelat att han lämnar banken.
Sedan dess har banken sökt en efterträdare. Nu meddelar Skandia att Johanna Cerwall är utsedd till vd för Skandias bank.
– Johanna har en lång och bred erfarenhet inom bank, och har tidigare haft en rad chefspositioner. Detta i kombination med den erfarenhet Johanna har byggt upp på Skandia som COO och hennes insatser under tf-perioden gör att jag känner mig mycket trygg i att Johanna är rätt person att nu leda banken till nästa nivå – ökad lönsamhet, större kundbas och en ytterligare stabil grundplattform, säger Frans Lindelöw, koncernchef i ett uttalande.
Johanna Cerwall har varit anställd i Skandia, med en roll i bankledningen, sedan januari 2015. Hon kom tidigare från Swedbank där hon under flera år var chef för produktområde låna och hon har även varit kreditchef för Swedbanks svenska bankrörelse.
Styrelseordförande Niklas Johansson uppger att bankens styrelse anser att Johanna Cerwall "har gjort ett starkt jobb som tillförordnad vd för banken, därför är det naturligt att hon får förtroendet som vd”.
– Jag vill att banken på bästa sätt ska ge sitt bidrag till Skandias strategiska förflyttning, och det känns fantastiskt roligt att få leda banken i detta spännande skede. Det går bra för oss på många sätt, men det är nu viktigt att vi kan visa att vi på ett uthålligt sätt kan leverera fler och goda kundrelationer, bra lönsamhet, ökad digitalisering och god regelefterlevnad, säger Johanna Cerwall.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





