14 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ny arabisk bank blir gigantisk

administrator
administrator
Uppdaterad: 11 jan. 2008Publicerad: 11 jan. 2008

Arabvärldens största börsintroduktion kan bli värd mer än 600 miljarder kronor om planerna på en islamisk storbank blir verklighet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger ner konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026
Förenade Arabemiraten, foto skyskrapor
Börs & finans

Hit flyttar världens rikaste: detta driver dem på flykt

13 feb. 2026
Börs & finans

AI-oron sprider sig på börsen – nu faller nya sektorer

13 feb. 2026

Al Emaar Bank letar privata riskkapitalister som vill investera pengar på lång sikt i hamnar och frihandelszoner i arabvärlden – projekt som i dag finansieras av banker i väst.

Nu verkar det som Al Emaar Bank kommer att bli en av världens största utvecklingsbanker.

– Pappersexercisen är klar. Mycket snart kommer banken att etableras med privat kapital på 100 miljarder dollar för långsiktiga infrastrukturprojekt, säger Ekmeleddin Ihsanoglu, generalsekreterare i Organisation of the Islamic Conference, OIC, en sammanslutning av 57 islamiska stater, till nyhetssajten Emirates Business 24-7.

Shejk Saleh Kamel, chef för Islamic Chamber of Commerce and Industry, ICCI, berättade i december om planerna för en islamisk storbank.

Dagstidningen Al Ayam i östaten Bahrein i Persiska skrev att avsikten är att uppmuntra till finansiellt samarbete mellan medlemmar i OIC, där ICCI ingår.

Al Emmar Bank är en del av OIC:s tioårsplan för den privata sektorn. Planen omfattar också fri handel mellan medlemmarna, precis som i EU.

Syftet ska vara att utveckla medlemsländernas ekonomiska och kommersiella förmåga.

Banken ska hjälpa länder som har svårt att få igång företag som sysslar med annat än att exportera olja. Turism pekas ut som ett viktigt alternativ till oljan.

ANNONS

Banken ska leta efter lämpliga investeringar som kan skapa tillväxt och öka BNP för OIC:s medlemsländer.

Genom att placera bankens huvudkontor i staten Bahrain i Persiska viken får den draghjälp av öns status som arabvärldens finanscentrum.

Småsparare som inte kan köpa aktier i banken kan bidra genom att spara i en sukuk, en islamisk obligation som till skillnad från räntebärande papper i väst är inte bryter mot islams förbud mot att ta ränta.

Den största banken i OIC-regionen i dag är Islamic Development Bank, IDB.

IDB grundar under januari företaget Islamic Trade Finance Corporation med målet att fördubbla handeln mellan OIC-länderna till år 2015.

OIC-organet ICCI svarar med företaget International Islamic Company for Exploration of Investment Opportunities and Promotion of Intra-Trade.

– Det nya företaget ska offentliggöra och etablera kommersiella projekt för att skapa arbetstillfällen för medlemsländernas arbetsmarknad, säger en talesman.

– I dag saknas information om investeringsobjekt. Det är ett handelshinder.

ANNONS
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS