04 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nudlar och rissäckar på lanseringen av Chrome

Martin Lindgren

Googles nya webbläsare Chrome lanserades samtidigt över hela världen på tisdagkvällen, inte utan viss pompa och ståt, och ska slåss mot Microsofts Explorer.

Den församlade pressen bjöds på nudlar och ”funktionellt” mineralvatten, och fick sjunka ner i fatboysäckar fraktade från Googles Sverigekontor till galleriet. Rispåsemöbeln går igen på samtliga Googles kontor över hela världen. Väl nedsjunkna fick massmedias representanter lyssna till Serge Lachapelle, kanadensisk produktchef vid svenska Google, som på svenska berättade om den nya webbläsaren.

Syftet är såklart att ta upp konkurrensen med browserdominanten Internet Explorer, och det som utlovas är en bättre webbupplevelse: dels snabbare, dels bättre anpassad till de många olika komponenter som finns i dagens ofta interaktiva webbsidor.

En ny javascriptmotor, en kärnkomponent i en webbläsare, är utvecklad i Danmark och går under namnet V8 för att indikera styrka – även om javascriptmotorer inte har cylindrar på samma sätt som bilmotorer; det skulle bli för mycket avgaser på kontoren i så fall.

Namnet Chrome är mer datoranknutet: det kommer från ramen runt webbläsaren, som Google minimerat genom att rensa bort så mycket knappar och information som möjligt – tanken är att webbsidan man besöker, inte webbläsaren, ska stå i fokus.

Ett par andra nyheter är att adress- och sökfältet bakats ihop till en textruta, de sidor man besökt nyligen lagras som små skärmdumpar på ens startsida, och om något hänger sig inskränker det sig till den sida som hängt sig, inte övriga surffönster.

Allt är dessutom gratis och baserat på öppen källkod, vilket gör att även programmerare utanför Google kan utveckla nya funktioner. Från en fatboysäck kommer frågan om vad som händer om någon utvecklar en annonsblockerare.

Annonser är ju vad Google tjänar pengar på. ”Gör det! Ta betalt för det om folk gillar det!” svarar Serge Lachapelle glatt. Målet för Google är inte kortsiktiga intäkter, utan att folk ska trivas med att vara ute på nätet i största allmänhet, förklarar PR-chefen Maria Göth efteråt.

Test: Explorer snabbare än Chrome

Hur är då surfupplevelsen? Jo, en snabb testsurfrunda omedelbart efter lanseringen visar att det går väldigt fort att installera webbläsaren på sin dator.

Till det Chrome ska vara bra på: först en avancerad webbsida för programmering av webbundersökningar, full med interaktivitet och annat, använd av undersökningsföretagsgiganterna världen över. Sidan verkar inte ha hunnit med att anpassa sig till Google Chrome, så här går det inte ens att logga in. Men det kan knappast Google lastas för. Serge Lachapelle uppger att de flesta sidor som byggts för att fungera med Apples Safari även fungerar med Chrome, eftersom båda använder motorn Webkit.

Vidare till en mindre interaktiv sida: Realtid.se:s bildspel verkar gå fortare i Internet Explorer, trots att de hastighetstest som Google demonstrerade under pressträffen genom att gå in på särskilda hastighetsmätarsidor visade motsatsen.

En test av hur lång tid det tar att skaffa fram en pdf-version av en årsredovisning då? Googles PR-tjej Maria Göth säger sig särskilt gilla hur snabb Chrome är på just pdf-nedladdning. Från en godtycklig sida till en färdig pdf-årsredovisning av Swedish Match (ofta belönad för sina välgjorda hemsidor) tar med Google Chrome 60 sekunder på testdatorn, en PC som varit med ett tag men fått nytt internminne under resans gång.

För Internet Explorer däremot (version 6, förrförra versionen jämfört med den som lanseras i dagarna) tar samma sak bara 35 sekunder, och då ingick ändå lite virrande även andra gången. Okej, inte laboratoriemässiga testförhållanden, men en hyfsat vanlig surfdator. Ett test på en annan dator, nu med Explorer som första testobjekt och med SCA:s årsredovisning i stället, faller också ut till Explorers fördel: 14 sekunder snabbare än Chrome.

Facebook känns däremot lite snabbare med Chrome, naturligt nog eftersom Facebook är det kanske främsta exemplet på den typ av webbsidor som Google haft i åtanke med Chrome.

Youtubeupplevelsen: vid testdatorn är det något knas på Explorers förmåga att visa youtubefilmer: det står ”We’re sorry, this video is not available anymore” på var och varannan video – bland annat den informationsfilm om Chrome som finns på svenska Googles hemsida. Felet visar sig tyvärr uppstå även i Chrome, så därvidlag är inte surfupplevelsen bättre. Däremot fungerar filmsnutten i Mozilla, visar det sig omsider.

När filmen äntligen går igång visar den sig vara på holländska.

Testresultatet till trots: Microsoft kanske inte bör räkna ut Chrome. När Serge Lachapelle pratat klart börjar nöjeslokalen intill galleriet spela 70-talsdängan ”I will survive” så det hörs genom de tunna väggarna.

Här kan du ladda ned och testa själv:

Martin Lindgren

Frilansjournalist

redaktionen@realtid.se

Martin Lindgren
Martin Lindgren

Senaste lediga jobben