16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nu vill bolagen in på börsen igen

administrator
administrator
Uppdaterad: 13 juni 2008Publicerad: 13 juni 2008

Efter en iskall vår kan börsnoteringarna nu vara på väg att öka igen. På måndag sker den första nyintroduktionen på Stockholmsbörsen sedan november i fjol.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026

Samtidigt gör sig fler bolag redo för notering.

Börsraset under hösten och vintern fick flera bolag att lägga börsplanerna på hyllan. Och vårens skakiga börsutveckling har inte fått dem att tänka om.

Men nu syns de första tecknen på vad som skulle kunna utvecklas till en islossning.

– De senaste veckorna så har det hänt någonting och vi har sett en högre aktivitet, säger Jenny Rosberg, vice vd och ansvarig för noteringar på OMX Nordiska Börs, där Stockholmsbörsen och den mindre aktielistan First North ingår.

Sedan mitten av maj har fyra bolag noterats på First North. Stockholmsbörsen har samtidigt fått två tillskott: Hexpol, som knoppats av från det befintliga börsbolaget Hexagon och Swedol, som flyttas upp från First North till ”riktiga” börsen.

Och på måndag sker den första rena nyintroduktionen på börsen sedan servettbolaget Duni noterades den 14 november i fjol. Då tar telekomoperatören DGC, efter flera års planerande, klivet ut på aktiemarknaden. I samband med introduktionen gör DGC en nyemission som tillför bolaget närmare 50 miljoner kronor.

– Vi kanske hade fått lite mer pengar om börsen hade varit lite högre värderad. Men å andra sidan, de förvärvsobjekt som vi kan vara intresserade av kanske vi också får lite billigare nu, säger vd Jörgen Qwist.

Att noteringen sker just nu beror enligt Qwist mer på att tidpunkten är rätt för DGC och mindre på att bolaget tror på en gynnsam börsutveckling framöver. Men, påpekar han, Stockholmsbörsen är historiskt sett ganska lågt värderad sett till bolagens vinster.

ANNONS

– Och uppenbarligen är kapitalmarknaden ändå intresserad av nya kvalitetsbolag, säger Qwist och syftar på att DGC:s nyemission blev övertecknad sju gånger.

Enligt Jenny Rosberg är det just nu fler bolag än tidigare i år som förbereder sig för en eventuell börsnotering. Men tillströmningen i börskön brukar också öka inför sommarmånaderna. Och, säger hon, hur många nytillskott det till slut blir hänger som alltid på börsen.

– Aktivitetsnivån under början av året fram till nu har ju varit väldigt styrd av börsutvecklingen och så kommer det också att vara framöver.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS