05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nordstjernan ny delägare i Insurello

Realtid.se
Uppdaterad: 09 juli 2021Publicerad: 09 juli 2021

Nordstjernan investerar i insurtech-bolaget Insurello.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Nordstjernan, via Nordstjernan Growth, blir ny delägare i det svenska insurtech-bolaget Insurello, framgår av ett pressmeddelande. 

– Insurello är den andra investeringen inom Nordstjernans nya tillväxtinitiativ, Nordstjernan Growth. Vi är imponerade av teamet bakom Insurello och verksamhetens skalbarhet och ser en stor potential i att introducera tjänsten på fler marknader och i flera vertikaler. Vi tror att Nordstjernan Growth passar väl som partner i den fas där bolaget befinner sig, säger Nordstjernans vd Peter Hofvenstam, i en presskommentar.

Insurello startade 2016 och har huvudkontor i Stockholm.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS