13 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nordiska miljoner till klimatfond

administrator
administrator
Uppdaterad: 19 dec. 2007Publicerad: 19 dec. 2007

Nordiska Investeringbanken avser att lägga 140 miljoner kronor i en europeisk kolfond för köp av utsläppsrätter.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026
Förenade Arabemiraten, foto skyskrapor
Börs & finans

Hit flyttar världens rikaste: detta driver dem på flykt

13 feb. 2026
Börs & finans

AI-oron sprider sig på börsen – nu faller nya sektorer

13 feb. 2026
Makro

Xis historiska utrensning öppnar dörren för CIA:s spionoffensiv i Kina

13 feb. 2026

Fondens syfte är att stödja projekt som främjar miljön genom att köpa utsläppsrätter från och med år 2013 då Kyotoprotokollet löper ut.

Initiativet till fonden har tagits av Europeiska investeringsbanken, som bidrar med ytterligare pengar till fonden. Andra deltagare i fonden är tyska Kreditanstalt für Wiederaufbau, spanska Instituto de Crédito Oficial och eventuellt andra institutioner.

Tillsammans med Nordiska Investeringsbanken väntas fonden uppgå till närmare en miljard kronor.

Förutsatt att priset för ett ton koldioxid kommer kosta runt hundralappen, skulle fondens storlek innebära tio miljoner ton mindre koldioxidgaser i världen.

– Vi planerar att starta fonden under vintern 2008. Vår uppfattning är att den privata sektorn inte är beredd att möta de osäkerheter som är förknippade med perioden efter Kyotoprotokollet, säger Harro Pitkänen, utvecklingschef på Nordiska Investeringbanken.

Hur sannolikt är det att fonden blir verklighet?

– Jag tror att den blir av. Beslutet kommer att tas i början av nästa år. Jag skulle bli mycket besviken och förvånad om det spricker, säger Harro Pitkänen till Realtid.se.

Nordiska Investeringbanken är en finansieringsinstitution som ägs av Sverige, Danmark, Norge, Finland, Island Estland, Lettland och Litauen.

ANNONS

Sedan starten 1976 har banken finansierat mer än 1.000 projekt.

– Under 2006 finansierade vi projekt för 1,6 miljarder euro i ett 60-tal projekt. I år räknar vi med minst 2 miljarder euro, säger Harro Pitkänen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS