Börserna i USA föll efter en rapport från lyxhustillverkaren Toll Brothers som på nytt utlöste oro för en fastighetsbubbla och att byggsektorn kan vara på väg att tappa fart.
Nedåt på Wall Street


Mest läst i kategorin

Aktierna i Toll Brothers gick ner med 12,8 procent sedan bolaget varnat för sämre förtjänst och färre leveranser nästa år. Nedgången bidrog till att Dow Jones index för byggföretag föll med 7 procent.
Aktierna i byggvarukedjan Home Depot föll med 2,1 procent, liksom konkurrenten Lowe’s.
Dow Jones industriindex gick ner med 0,4 procent till 10.539,7 medan Nasdaqs kompositindex föll med 0,3 procent till 2.172,1.
Ekonomer har varnat för att byggsektorn är på väg att kylas av på grund av räntehöjningar. Den genomsnittliga 30-årsräntan var på tisdagen 6,75 procent, vilket är den högsta nivån sedan 30 juni 2004 när centralbanken började att höja styrräntorna.
Höjda räntor börjar att kräva sin tribut och kanske ligger det något i det här med en fastighetsbubbla. Det gör att vi blir mer försiktiga med att lägga pengar i husbyggarsektorn, sade chefsstrategen Bruce Zaro på Delta Globe Advisor.
Aktierna i bilindustrin föll sedan bildelstillverkaren Visteon rapporterat en större förlust än väntat för tredje kvartalet. Aktien gick ner med 14,5 procent på New York-börsen.
Dollarn försvagades mot kronan, och en dollar kostade 8:10 kronor. Astra Zenecas stängde 0,2 procent högre jämfört med stängningskursen i Stockholm, medan Ericsson-aktien backade med 0,3 procent.
TT

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





