12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nedåt på Stockholmsbörsen

administrator
administrator
Uppdaterad: 14 sep. 2007Publicerad: 14 sep. 2007

Stockholmsbörsen backade i öppningen på fredagen i linje med resten av Europa.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026

Kurserna på de ledande asiatiska börserna steg däremot rejält under fredagens handel med stöd av stigande kurser i New York på torsdagskvällen.

Klockan 9.45 hade OMXS-index backat med 0,4 procent till 384,4. OMXS30-indexet var ned 0,5 procent. De europeiska börserna tyngdes av beskedet att den brittiska centralbanken Bank of England har gått med på att sätta in krisåtgärder och ge finansiellt stöd till hypoteksinstitutet Northern Rock, ett av Storbritanniens största bolåneinstitut. Det är ytterligare ett tecken på att krisen på den amerikanska bolånemarknaden nu får spridningseffekter i andra delar av världen.

Banker ledde nedgången i Stockholm. Swedbank föll med 2,3 procent till 210 kronor och indextungviktaren Nordea tappade 0,8 procent till 102:30 kronor.

Vitvarujätten Electrolux tillhörde förlorarna bland storbolagen, aktiekursen föll 2,4 procent till 143:75 kronor.

Men Telia Sonera, som fanns bland vinnarna på torsdagen, höll emot. Aktien gick upp med 0,9 procent till 57:25 kronor.

Klädkedjan Lindex redovisar en vinst efter finansnetto på 180 miljoner kronor för det brutna räkenskapsårets sista kvartal, juni-augusti. Under motsvarande period i fjol uppgick vinsten till 144 miljoner kronor. Försäljningen steg med 6,4 procent. Aktien klättrade med 0,5 procent till 104:50 kronor.

IT-konsultföretaget Acando köper det norska IT-företaget Abeo. Bolaget har 85 anställda och beräknas i år omsätta cirka 100 miljoner norska kronor. Aktien var upp 3,4 procent till 13:65 kronor.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS