12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nedåt i New York

administrator
administrator
Uppdaterad: 24 aug. 2007Publicerad: 24 aug. 2007

Den pressade amerikanska boendemarknaden är "definitivt inte på bättringsvägen", sade ledande låneinstitutet Countywides vd på torsdagen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026

Det var inte vad New York-börserna behövde.

Problemet kan skicka USA:s ekonomi in i en lågkonjunktur, varnade Angelo Mozilo, vd för Countrywide Financial som är landets största bolånegivare.

Countrywide bidrog till finansoron förra veckan genom att utnyttja krediter på 11,5 miljarder dollar. Sent på onsdagen tillkännagav Bank of America en kontantinjektion på två miljarder dollar för att hålla Countrywide under armarna. Strax innan hade banken, liksom flera andra jättar, lånat en halv miljard från centralbanken för att signalera att krediter trots allt är tillgängliga.

– Vi ser båda åtgärderna som ett sätt att få tillbaka trycket i pumpen så att likviditeten börjar flöda igen, sade Jason Goldberg på Lehman Brothers i en analys.

Countrywide-aktien steg rejält på torsdagsmorgonen, men föll tillbaka efter Mozilo-intervjun och stängde 0,8 procent upp.

Nasdaqs kompositindex föll med 0,5 procent till 2.541,7, medan Dow Jones industriindex stängde så gott som oförändrat på 13.235,9 efter en dag på minus.

På Nasdaq föll tunga Apple med 1,1 procent och tog med sig index.

Analytiker noterade att varken centralbanken Feds oväntade diskontosänkning i fredags eller likviditetsinjektionerna kunnat vända stämningen på marknaden på ett genomgripande sätt. Med den fortsatta oron föll finansaktier på bred front, även om Bank of America steg 0,4 procent. Lehman Brothers stängde ned 0,6 procent, dagen efter nyheten om att koncernen slår igen högrisklåneverksamheten – det område där dagens kreditproblem började. JP Morgan Chase var ned 0,7 procent.

ANNONS

Enligt en rapport i Financial Times kan köpet av delar av byggvaruhuskedjan Home Depot vara i fara. Aktien föll med 2,2 procent och tyngde index.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS