07 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Mutexpert rasar mot Nobel-skandalerna

Helene Rothstein

Allt fler företag och institut förstår vikten av etiska riktlinjer. Men den institution som verkligen borde värna om sitt förtroende saknar insikt om vad som krävs för att behålla Nobelprisets prestige.

Det skriver Claes Sandgren, ordförande för Institutet mot mutor i Svenska Dagbladet i dag.

Anledningen är de små och stora skandaler som skakat årets Nobelpris.

Det rör till exempel representanter för priskommittén som har låtit sig bjudas på dyra resor till Japan och Kina och diskuterat förutsättningarna för att få ett Nobelpris. Dessutom har en styrelseledamot i Astra Zeneca varit med och fattat beslut i medicinpriset som kommer att gynna läkemedelsbolaget.

– Jag tycker att någon bör säga ifrån. Varje institution som inte är uppmärksam på intressekonflikter får ett minskat förtroende, säger Claes Sandgren till Realtid.se.

Det handlar inte om vad en enskild person gör utan varje övertramp kan få vidare konsekvenser, menar Sandgren och tar upp fallet med den mutdömde journalisten Trond Sefastsson.

– Det är klart att det inte bara skadar honom själv utan även journalistkåren om man ska ha några hundratusen för att utföra ett journalistiskt arbete.

Men Nobelpriset är ett extra speciellt fall.

– Min poäng är att även om det inte är straffbart så skadar det förtroendet i institutionerna. Man får inte ens väcka misstankar om att prisets utnämningar sker på ett opartiskt sätt.

Vad får årets små och stora skandaler för konsekvenser?

– Det har jag ingen uppfattning om men om man inte är uppmärksam så skadar det prisets prestige.

– Man kan se att ledningen inte har någon känsla av att det inte ska uppstå en intressekonflikt.

Du förespråkar att nobelinstitutionerna ska införa etiska riktlinjer?

– Ja, man måste ju reglera sådana här saker. Ska man ut och resa måste man lägga fast vad som gäller. Det finns i vart fall inga skriftliga riktlinjer i dag.

Helene Rothstein
Helene Rothstein

Senaste lediga jobben