23 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Murdoch börjar ta betalt för fler nättidningar

administrator

administrator

Mediebaronen Rupert Murdoch planerar att även ta betalt för innehåll på nätupplagorna av breda The Times och The Sun. Tidigare försök med nischade WSJ har visat sig vara en hit.

”Information wants to be free” heter det ju och hittills har det i hög grad gällt för världens nättidningar.

Men igår sa Ruport Murdoch, styrelseordförande på News Corp, att han under året planerar att börja ta betalat för breda titlar som The Times och The Sun, rapporterar ft.com.

Anmäl dig till Realtid.ses nyhetsbrev Teknik, Media och Telekom som skickas ut varje tisdag.

Inspirerad av framgångarna för hans Wall Street Journal har Murdoch även börjat kasta lystna blickar på den breda konsumentmarknaden och till slutsatsen att det visst ”är möjligt att ta betalt för innehåll”.

Murdoch spådde att om bolaget lyckades applicera betalmodellen även på breda konsumenttitlar så skulle intäkterna för on-line inom ett par år balansera de tryckta tidningarnas fallande intäkter.

News Corp rapporterade fortsatta vikande siffror för första kvartalet 2009. Rörelseresultatet föll med 47 procent till drygt 6 miljarder kronor.

”Vi har nått botten och börjar ana en uppgång”, sa Rupert Murdoch rapporterar ft.com.

Efter vinstraset svarar numera kabel-TV-kanaler som Fox News för mer än hälften av gruppens vinster.

Murdoch passade också på att distansera sig från sajten Amazons projekt Kindle, som länkar innehåll från tidningarna till sin läsare.

”Vi kommer inte att skicka vårt innehåll till de fina människorna som skapade Kindle”, rapporteras Murdoch ha sagt.

Senaste lediga jobben