23 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Merrill Lynch nyanställer för fullt

administrator

administrator

Finanskrisen verkar vara som bortblåst. Den amerikanska investmentbanken har börjat anställa igen, efter att precis ha sparkat tusentals.

Det skriver Financial Times.

Ersättningspaketen till de nyanställda är enligt tidningen till och med större nu än under de goda åren 2006 och 2007.

– De är större nu än vad Merrill Lynch någonsin har erbjudit. Det är enormt, säger en rekryterare.

Banken uppger för FT att den alltid haft konkurrenskraftiga ersättningspaket.

Nyanställningarna görs särskilt till affärsområdet Merrrill Lynch Global Wealth Management som förvaltar kapital åt kunderna.

Det är de mest framgångsrika finansiella rådgivarna som eftersöks som kan dra in pengar till verksamheten, och ersättningspaketen omfattar en startbonus på 140 procent av vad personerna dragit in den senaste tolvmånadersperioden.

Dessutom får man ytterligare 200 procent under de närmaste fem åren, om vissa högt satta tillväxtmål uppnås.

Merrill Lynch sa i juni att banken vill stärka upp sig med 300-450 nya finansrådgivare.

Konkurrenten Morgan Stanley Smith Barney erbjuder också ersättningspaket med en startbonus på 140 procent av senaste årets produktion.

De har dessutom en extra bonus på 20 procent som kan tillkomma i början av anställningen under vissa förutsättningar.

Därutöver kan de nyanställda hos Morgan Stanley Smith Barney dubbla startbonusen inom 3-5 år.

Bank of America köpte Merrill Lynch i januari. Sedan dess har Merrills personal minskat från 18.000 till 15.000.

Senaste lediga jobben