14 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Medvedev lovar lämna Gazprom

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 dec. 2007Publicerad: 20 dec. 2007

Dmitrij Medvedev kommer att lämna Gazprom om han väljs till Rysslands president.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger ner konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026
Förenade Arabemiraten, foto skyskrapor
Börs & finans

Hit flyttar världens rikaste: detta driver dem på flykt

13 feb. 2026
Börs & finans

AI-oron sprider sig på börsen – nu faller nya sektorer

13 feb. 2026

Ryske biträdande premiärministern Dmitrij Medvedev kommer att lämna uppdraget som styrelseordförande för gasjätten Gazprom, om han väljs till Rysslands president i vår.

– Så vitt jag förstått så tillåter inte lagarna att jag eller någon annan som blir statschef kan ha det här privilegiet, sade Medvedev på torsdagen, i samband med att han formellt lämnade in sina kandideringshandlingar till Rysslands centrala valkommission.

Medvedev meddelade samtidigt att han inte kommer att ta ledigt från sitt regeringsarbete under kampanjen. Däremot kommer presidentämbetets administrationschef Sergej Sobjanin att ta ledigt, för att i stället leda Medvedevs kampanj.

Medvedev stöds officiellt av maktpartiet Enade Ryssland och avgående presidenten Vladimir Putin.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS