17 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Jaguar presenterar sin sista bensindrivna sportbil

Jaguar presenterar sin sista bensindrivna sportbil
Realtid.se

Jaguar firar slutet på tillverkningen av sportbilar med förbränningsmotorer genom att lansera exklusiva F-TYPE ZP Edition. Modellen tillverkas endast i 150 exemplar och har inspirerats av två ikoniska E-type-modeller från 1960-talet.

F-TYPE ZP Edition kommer med en kompressormatad V8 med 575 hk samt skräddarsydda interiör- och exteriördetaljer som utformats av SV Bespoke-designteamet. Det framgår av ett pressmeddelande.

–När Jaguar påbörjar den modigaste förvandlingen i företagets historia, för att bli ett modernt helelektriskt lyxvarumärke 2025, är detta en enastående hyllning till Jaguars förflutna som tillverkare av sportbilar med förbränningsmotor, säger Rawdon Glover, vd för Jaguar i en skriftlig kommentar.

F-TYPE ZP Edition finns i två olika färger som påminner om de första racingvinnande ”Project ZP” E-type-modellerna som presenterades kort efter lanseringen av den första E-type-modellen 1961: Oulton Blue Gloss-lack med Mars Red och Ebony duotone läderinredning, eller Crystal Grey Gloss-lack med Navy Blue och Ebony duotone läderinredning.

Båda specialutgåvorna har handmålade racinginspirerande cirklar i glansig porslinsvit färg på dörrarna samt grillinfattningar i samma vita färg. Ingen av dessa exteriörfärger har tidigare erbjudits för F-TYPE. Färgerna matchar dem som framställdes för de sju par E-type Project ZP Collection-bilarna som Jaguar Classic lanserade tidigare i år.

Varje enskild modell har en tillverkningsplakett numrerad från 1-150.

2013 fick F-TYPE utmärkelsen World Car Design of the Year och har sedan dess fortsatt att sätta standarden för verkligt engagerande och förarfokuserade sportbilar med ett distinkt V8-ljud. Avgasljudet är så ikoniskt att det har arkiverats på ett flertal institutioner, bland annat Storbritanniens nationalbibliotek The British Library.

F-TYPE ZP Edition finns tillgänglig både som coupé och cabriolet. Med 575 hk, 700 Nm vridmoment och fyrhjulsdrift ska prestandan vara exceptionell på alla underlag och i alla väder: 0-100 km/h tar  3,5 sekunder, medan toppfarten är elektroniskt begränsad till 186 km/h.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben