52 procent av hushållen tror nu på stigande bostadspriser det kommande året. Det visar SEB:s senaste mätning.
Majoriteten tror på ökade bopriser


admin
Uppdaterad: 10 aug. 2020Publicerad: 10 aug. 2020
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.
SEB:s boprisindikator är nu uppe på +40 procent. Senast den låg på så höga nivåer var i mars, då indikatorn låg på +47 procent. I juli var den +24 medan den låg på klara minus april-juni. SEB konstaterar att boprisindiktatorn nästan har återhämtat sig till nivån före vårens stora nedgång.
10 procentenheter fler tror nu på ökade bopriser jämfört med föregående månad. Samtidigt tror 12 procent på sjunkande priser, vilket är en nedgång med sex procentenheter från i juli.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.
Kom igång!
Senaste lediga jobben
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS







