18 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Lyft för krisdrabbade Alitalia

administrator

administrator

Italienska flygbolaget Alitalia befinner sig i kraftig turbulens. Men en lösning kan finnas i sikte.

Några av fackföreningarna har backat i förhandlingarna kring det krisdrabbade italienska flygbolaget Alitalia. Facken kan tänka sig att diskutera lönesänkningar på 20 procent, enligt SR i dag.

Enligt nyhetsbyrån AFP har fyra av de nio fackförbund som representerar Alitalias personal nu accepterat det italienska konsortiet CAI:s kontrakt. Risken avtar därmed för att flygplanen ska bli stående – ett scenario som annars var aktuellt långt in på söndagskvällen.

Konsortiet har erbjudit drygt en miljon euro för Alitalia. Godkänns anbudet igenom kommer Alitalia att kunna forsätta flyga sina plan.

Alitalia har varit ett hett ämne i Italien hela helgen. Italiens premiärminister Silvio Berlusconi gick ut på lördagskvällen och sa att han håller andan. Berlusconi ville finna en lösning som skulle kunna bevara Alitalias italienska karaktär.

Landets regering medlade för att en överenskommelse skulle komma till stånd för att rädda Alitalia ur sin allvarliga kris. Berlusconi har tidigare lagt in sitt veto mot en försäljning av det statliga flygbolaget till Air France-KLM. För honom är affären en prestigefråga eftersom han lovade att säkra flygbolagets överlevnad när han på nytt valdes till premiärminister i maj.

I går kväll samlades alla parter för att förhandla på det italienska arbetsmarknadsdepartementet. Alitalia gick med på att lönerna sänks med 20 procent, inte de tidigare aviserade 25 procenten.

Ett av hindren för att hitta en affärslösning har varit motståndet från fackligt håll. Därifrån har man hittills motsagt sig en försäljning om den innebär att antalet jobb måste skäras ned. Facket har av det skälet bland annat nobbat en eventuell försäljning till det italienska konsortiet CAI, den i dag enda aktuella köparen. Utsikterna om en total kollaps av företaget har dock fått fackföreningarna att mjukna.

Flygbolaget grundades 1946 men har inte gett vinst sedan 1999. I april började finansieringen ske med statliga lån och i augusti i år ansökte Alitalia om konkursskydd. Regeringen äger 49,9 procent av bolaget.

Timo Kangas

John Pelling

timo.kangas@realtid.se

Senaste lediga jobben