20 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ljusning på Wall Street

administrator

administrator

New York-börserna inledde veckan med en lätt rekyl uppåt efter förra veckans dystra avslutning.

Dow Jones industriindex steg med 0,2 procent till 10 197,0 och Nasdaqs kompositindex gick upp 0,2 procent till 2 210,8.

Humöret på börsen höjdes bland annat av tecken på att riksbankschefen Ben Bernanke kommer att klara omröstningen i senaten om mandat för en andra ämbetsperiod.

– Den riksbankschef som man känner till är bättre än den man inte känner och marknaden verkligen hatar ovisshet, konstaterade en analytiker.

Senaten väntades motvilligt rösta för Bernanke sedan Vita huset i ett försök att värva röster gett honom stöd för hans strategi under den ekonomiska krisen. Inom finanssektorn steg bankjätten Wells Fargo med 1,5 procent.

Handeln tyngdes inledningsvis av att husförsäljningen under december sjönk snabbare än någonsin tidigare. Detta markerade hur beroende bostadsmarknaden är av statsstöd.

Dagens vinnare var tekniksektorn som i slutet av förra veckan genomled det djupaste raset på tio månader.

Datorjätten Apple väntades släppa sin rapport strax efter börsen stängning. Bolagets aktie lyfte under dagen med 2,7 procent.

Senaste lediga jobben