Världsmarknadspriset på råolja föll under 50-dollarstrecket i måndagshandeln.
Lägsta råoljepriset sedan maj 2005

Mest läst i kategorin
Under tisdagsförmiddagen svensk tid låg priset på under 48 dollar per fat.
Noteringarna är de lägsta sedan maj 2005.
Oro för följderna av recessionen som breder ut sig i världen och tvekan om produktionsnedskärningar från oljekartellen Opec ligger bakom den senaste prisutvecklingen, som innebär att drygt två tredjedelar av råoljepriset har utraderats sedan i juli.
Ett kontrakt för en januarileverans av amerikansk råolja kostade, när handeln kom i gång i London på tisdagen 47:43 dollar per fat. Då hade priset rasat mer än tio procent på två dagar. Priset är nästan 100 dollar per fat lägre än toppnoteringen i mitten av juli på 147:27 dollar per fat.
Vid ett Opec-möte i helgen förklarade kartellens ledande oljeproducenter att de ansåg att ett skäligt råoljepris ligger på 70-80 dollar per fat.
Beslut om en kraftig produktionsminskning, för att få upp priset och hejda uppbyggnaden av stora råoljelager i västvärlden, väntas från Opec senare i december.






