Än ett tag ser det ut att dröja innan Ericssons vd Carl-Henric Svanberg avgår. Men ute i kulisserna börjar kronprinsarna formera sig.
Kung Svanberg regerar ett tag till


Mest läst i kategorin

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid
Industriledarna i EU skräder inte orden. Efter år av skenande elpriser och geopolitiskt kaos står kontinenten inför ett vägskäl. Utan omedelbara åtgärder riskerar vi en fullskalig industriell kollaps. Krisen för europeisk industri har gått från att vara en ekonomisk utmaning till att bli ett existentiellt hot. Vid det nyligen hållna industri-toppmötet i Antwerpen presenterade hundratals …

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset
Peking fortsätter fylla sina lager i rasande takt och har blivit en avgörande faktor för att hålla oljepriserna uppe. Kinas strategi att bunkra olja i stor skala har nu fått konkreta effekter på den globala oljemarknaden. Som Realtid tidigare rapporterat fyller världens största oljeimportör sina lager med i genomsnitt en miljon fat råolja per dag. …

Historisk kapitalflykt: Hit flyttar världens rikaste
Geopolitisk oro och snabba policyförändringar driver den största privata förmögenhetsmigrationen i historien. Förenade Arabemiraten och Italien är stora vinnare, medan Storbritannien blöder miljardärer. Världens rikaste familjer flyttar över gränserna i en takt som saknar motstycke. Missa inte: Sveriges enorma förmögenheter – ”Farligt och ohållbart”. Dagens PS Enligt den schweiziska storbanken UBS befinner vi oss mitt i …

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt
Europeiska fabriker tar över produktionen när det svenska industriföretaget avvecklar USA-fabriken i Streetsboro, Ohio. ”USA förblir en viktig marknad för Bulten, och denna förändring handlar om att anpassa vår affärsmodell till hur vi bäst kan stödja våra kunder framöver”, säger vd Axel Berntsson i en kommentar. Nyheten om Bultens flytt från USA kunde inte vara mer rätt …

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring
Efter att kontostängningar och nekade betalningar fått ökad uppmärksamhet i både Sverige och internationellt har Realtid bett tre svenska banker beskriva hur de arbetar med kortspärrar och transaktionskontroller. Svaren visar att säkerhetsarbetet intensifieras. Men bara en bank säger att kunderna faktiskt märker av fler stop. Flera banker betonar att bedrägerier och oseriösa aktörer på nätet …

Enligt vad Realtid.se erfar är det ”absolut inte” aktuellt att Svanberg avgår på kort sikt, trots alla vinstvarningar och kursras.
– Ericssons ägare vill inte göra ett vd-byte i samband med nuvarande turbulenta läge för bolaget. Man vill att det ska vara mer stabilt först, säger en initierad källa som vill vara anonym.
Under onsdagens bolagsstämma för Ericsson lär det höras några gnälliga röster.
– Men med tanke på fördelningen av röster som kontrolleras av huvudägarna, kommer det inte att gå för andra ägare att få till stånd ett vd-byte under exempelvis stämman, säger källan.
Familjen Wallenbergs maktbolag Investor äger cirka 19 procent av rösterna i Ericsson. Handelsbankens maktbolag Industrivärden äger cirka 13 procent av rösterna i Ericsson. Inga andra ägare kommer ens i närheten.
– Det måste bli ett mer stabilt läge för Ericsson först. Därefter kan man byta vd, säger källan.
Indienchefen Mats Granryd och finanschefen Hans Vestberg är de hetaste kandidaterna att ersätta Svanberg. Båda jobbar inom Ericsson.
– Jag tror att det blir Vestberg som tar över, säger källan och beklagar sig förvisso lite över att Vestberg i grunden är ekonom vilket inte behöver vara en klockren lösning i det tekniktunga Ericsson.
– Men han är väldigt duktig med kunder. Det är en otroligt bra person, säger källan.
Finska Ericsson-konkurrenten Nokia har haft traditionen att låta blivande vd:ar först vara finanschefer under en period.
Innan var Vestberg chef för Ericssons affärsområde ”globala tjänster” som växer mycket och är lönsamt för Ericsson.
Där ingår Ericssons verksamhet med att sköta mobiltelenät åt nätoperatörerna, kundsupport, utbyggnad av mobilnät, sammankoppling av telenät och konsulttjänster.
– Det blir allt mer fokus på tjänster för Ericsson, säger källan.
Sedan kan det förstås inte uteslutas att Ericssons näste vd kommer utifrån, och det behöver inte ens vara från telekombranschen anser källan. Så var det med Svanberg själv som kom från låsbolaget Assa-Abloy.
– Det spelar inte så stor roll om man har bakgrund inom telekom, säger källan och pekar på hur Svanberg entusiasmerat Ericssons personal att dra åt samma håll, och få folk inom Ericsson att tro på sig.
– Sådana egenskaper väger mer än vilken bransch man kommer ifrån, säger källan.
Spelbolaget Betsson tror att presentationen av Ericssons kvartalsrapport 25 april blir avgörande för hur snabbt Svanberg får gå.
– Då får vi en bra fingervisning om hur framtiden för Ericssons vd kommer att se ut. Fortsätter de svaga resultaten är sannolikheten rätt stor för att vi ser en ny vd för Ericsson kort efter rapportsläppet, säger Thomas Bertilsson som är pr-ansvarig för Betsson.
Betsson ger oddset 1,55 för att Svanberg avgår innan 30 april i år, och 2,35 för att han inte avgår innan 30 april.
Spelbolaget räknar med 60 procents sannolikhet att Svanberg avgår före 30 april, och 40 procents sannolikhet att han inte gör det.
– Det har varit en sådan nedåtgående trend för Ericsson och tätt med vinstvarningar på sistone, så det var rent utsagt utifrån de indikationerna som vi satte upp våra odds, säger Bertilsson.
– Vi satte oddsen på lite känsla kan man säga. Vi sitter inte direkt inne med någon superinformation om Svanberg, säger han.
Betsson har inte anlitat utomstående finansexpertis för att bistå med bedömningen.
– Men vi har sedan tidigare vår avdelning ”Trader” för finansrelaterade vad, så vi har lite folk ”inhouse” som håller på med det området. Därigenom har vi lite koll på läget för aktiemarknaden, säger Bertilsson.
Som Realtid.se skrivit om tidigare, erbjuder spelbolaget Ladbrokes låga oddset 1,1 för att Svanberg kommer att avgå i år. Ladbrokes bedömer att sannolikheten är 85 procent för att Svanberg avgår i år.
Ingen av de analytiker Realtid.se talat med tar upp frågan om Svanbergs avgång som särskilt aktuell just nu.
Vestberg är ett namn som nämns som kronprins. Men annars är det magert på kandidater.
– Jag trodde inte att det pågick en debatt just nu om Svanbergs avgång, säger en Ericsson-analytiker i London som vill vara anonym.
Hon konstaterar i och för sig att Ericsson hade en vinstvarning och att den tidigare finanschefen nyligen avgick.
En grupp aktieägare förberedde en stämning mot Ericsson, men börsen kom fram till att Ericsson inte gett vilseledande information.
Analytikern bevakar även Ericssons fransk-amerikanska konkurrent Alcatel-Lucent, och har därigenom fått intressant information om Ericsson.
– Av det drar jag slutsatsen att Ericsson har sig själv att skylla för den prispress som varit i branschen under första kvartalet, säger hon.
Orsaken till prispressen var att Ericsson var tvunget att svara på kinesiska konkurrenten Huaweis aggressiva agerande.
– Ericsson har delvis svarat kineserna. Prispressen är inte bara Ericssons ansvar, säger analytikern och förklarar att Huawei får mycket förmånlig finansiering från kinesiska staten.
– Det är precis som när sydkoreanska företaget Samsung slog sig in på datachipmarknaden under andra halvan av 90-talet, dopat av pengar från den sydkoreanska statskassan, säger hon och anger att Huawei därför kunnat växa mycket snabbt de senaste två åren med billig kinesisk finansiering.
Prispressen har sammanfallit med att mobiltelefonioperatörerna där mobilkunderna har abonnemang, är klara med utbyggnaden av sina mobilnät till nya standarden 3G. Denna standard gör att man med snabb dataöverföring kan surfa på internet med mobilen.
– Det aktuella för mobiloperatörerna nu är bara att göra lite uppgraderingar av dataprogram i sina mobilnät, och det ger inte stora intäkter för Ericsson. Det handlar inte om några stora mervärden, säger analytikern.
Däremot finns det en tillväxt med utbyggnad av 3G hos utvecklingsländernas mobiloperatörer.
– Men det är där som kinesiska Huawei konkurrerar som hårdast med Ericsson och erbjuder kunderna förmånlig finansiering av de investeringarna, säger hon.
Analytikerns slutsats är därför att Ericssons tidigare vinstvarning inte egentligen kan ligga Svanberg så mycket till last i sig.
– Däremot kan man klaga på att vinstvarningen dröjde så länge, tycker hon.
Annars är analytikern imponerad av Ericssons höga tekniska utvecklingsnivå.
– Och för Ericsson talar även att den konkurrerande mobiltelefonistandarden Wimax inte verkar bli den ersättare av Ericssons teknologi som vissa befarade. Det kommer allt fler tecken på det, vilket är mycket gynnsamt för Ericsson. Det visar att Ericsson har valt rätt väg, säger hon.
Men det är inte säkert att Ericssons aktiekurs ändå kommer att stiga kraftigt på kort sikt.
– Nu har vi några mellanår framför oss för Ericsson fokuserat på uppgraderingar av gamla nät, innan den nya mobilstandarden LTE kommer år 2010, bedömer hon och varnar även för att Ericsson kommer att behöva investera en hel del i teknikutveckling under dessa mellan år.
Det handlar enligt analytikern även om att Ericsson måste hantera övergången till den så kallade IP-tekniken i telenäten och att utveckla nya dataprogram.
– År 2006 var det sista riktigt bra året för Ericsson. Nu måste vi vänta till 2010 innan mobiloperatörerna börjar göra stora, nya investeringar i telekomutrustning från Ericsson, säger hon.
Vad gäller vd-frågan har inte analytikern något mer påtagligt att tillägga.
– Jag tror inte att det skulle vara väntat att Svanberg avgår inom kort, säger en analytiker i Stockholm, och understryker även liksom en tredje analytiker att det lär åtminstone inte ske något i samband med Ericssons bolagsstämma på onsdag.
– Det är nämligen styrelsen som beslutar om vd:n, inte bolagsstämman, säger han.
Men under stämman kanske Ericsson aviserar Svanbergs avsikt att avgå till hösten?
– Det skulle man eventuellt kunna tänka sig, säger analytikern.
Han är inte omgående redo att ge Svanberg högsta betyg för sina hittills fem år på vd-posten.
– Hans vd-period kan indelas i två klara kapitel. Först gick det väldigt bra, det var fantastiskt under en period. Sedan gick det åt andra hållet, konstaterar analytikern.
Fast försämringen kanske beror på externa faktorer som ingen ändå skulle ha kunnat klara bättre än Svanberg?
– Man kan i alla fall vara ganska säker på att en enskild person inte ensam kan påverka ett bolag med 75.000 anställda som Ericsson. Hur utvecklingen blir för ett bolag beror på många saker, säger han.
Analytikern kan efter en stunds fundering bara komma på Ericssons nye finanschef Hans Vestberg som tänkbar efterträdare till Svanberg.
Vestberg tillträdde sin nya tjänst för bara tre månader sedan, men har varit länge inom Ericsson innan dess.
Analytikern har sedan två år haft rekommendationen ”reducera” för Ericsson-aktien, och räknar inte med någon snar förbättring för bolaget.
– Jag tror inte det blir någon förbättring på kort sikt.
En tredje analytiker instämmer i att Svanberg åtminstone inte lär avgå i samband med bolagsstämman, eftersom det är styrelsen och inte bolagsstämman som beslutar i vd-frågan.
– Jag skulle bli förvånad om det kom något besked i vd-frågan i samband med bolagsstämman, säger analytikern.
Även han har svårt att ge spontana applåder till Svanberg under hans femåriga vd-period.
– En utvärdering av Svanberg kräver ett långt svar, säger analytikern.
Amerikanska banken Goldman Sachs behåller i en analys från måndagen sin negativa syn på Ericsson-aktien, även om man inte är riktigt lika negativ som tidigare.
Rekommendationen är nu bara ”sälj” i stället för tidigare ”övertygad sälj”.
Nu räknar banken med att Ericsson-aktien inom ett halvår faller till 11 kronor från nuvarande nivå kring 12 kronor.
Goldman Sachs bedömer att andra Ericsson-analytiker kan behöva fortsätta nedjustera sina prognoser för Ericssons helårsresultat för 2008, efter att bolagets kvartalsresultat presenteras 25 april.
– Men vi bedömer att det mesta av dessa nedjusteringar är inbakat i aktiekursen, skriver banken och tror alltså inte att detta är något som kommer att sänka aktiekursen så mycket mer.
Goldman Sachs noterar även att efterfrågan från kunder i utvecklingsländer gör att det är minskad risk för att Ericsson kommer att drabbas av lägre försäljning och behov av omstruktureringar.
Datatrafiken i mobilnäten ökar kraftigt men prisminskningar på 3G-utrustning gör att operatörerna inte behöver öka sina investeringar.
Samtidigt oroar sig Goldman Sachs för att datatrafiken i utvecklingsländer inte kommer att ta fart, varför Ericssons försäljning lär minska när utvecklingsländernas operatörer är klara med sina nuvarande, dyra nätinvesteringar.
Ericsson bedöms även tappa marknadsandelar till kinesiska konkurrenten Huawei, vilket väntas göra att Ericssons tillväxt i omsättningen för mobilutrustning stannar av.
Kombinationen av prispress från Huawei och negativa valutaeffekter väntas enligt banken leda till fallande vinstmarginaler för Ericsson.
Sammantaget räknar Goldman Sachs med att Ericssons vinst per aktie faller från 1,37 kronor under 2007, till 0,80 kronor 2008. Därefter blir det något bättre igen, upp till 1 krona 2009 och 1,09 kronor 2010.
Något som kan få Ericsson-aktien att stiga på kort sikt är enligt banken ifall omsättning och marginaler för Ericssons mobilnät snabbt skulle förbättras, eller om Ericsson presenterar ett stort omstruktureringsprogram.
Ian Hammar
ian.hammar@realtid.se
08-545 87 151

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.
Senaste lediga jobben
Senaste nytt

Techjättarnas desperata rop: "Vargen kommer!"

Podcast: Människorna blir maskiner, maskinerna mänskliga

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

Härskartekniker – från svenska arbetsplatser till Vita huset
