31 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

"Konkurs - tydlig risk"

Realtid.se
Uppdaterad: 19 feb. 2019Publicerad: 19 feb. 2019

Större investerare undviker aktien i Oscar Properties. Risken är överhängande att bolaget kommer tvingas ta in nytt kapital. Det säger en aktiestrateg, som vill vara anonym, till Nyhetsbyrån Direkt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

–Den överhängande emissionsrisken för att undvika någon form av betalningsinställelse – med konkurs som en tydlig risk – gör att ingen kund vill röra i Oscar Properties i nuläget, säger aktiestrategen.

Börsvärdet har, efter ett 28-procentigt tapp den senaste månaden och ett fall på 62 procent det senaste året, sjunkit till 370 miljoner kronor.

Parallellt har det egna kapitalet succesivt eroderats och enligt strategen är frågan hur mycket av detta värde som kan hänföras till stamaktierna efter att hänsyn tagits till bolagets många utestående preferensaktierna.

Oscar Properties redovisade i fredagskvällens rapport att det egna kapitalet minskat från 1.554 till 1.026 miljoner kronor under 2018.

Bolaget har under detta år förfall på räntebärande skulder om 1,1 miljard kronor, framgick av bokslutet för 2018.

 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS