05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Kinnevik minskar substansvärdet

Sara Johansson
Uppdaterad: 14 feb. 2019Publicerad: 14 feb. 2019

Kinneviks substansvärde minskade med 10 procent under fjärde kvartalet. Resultatet landade på en rejäl förlust för både helåret och fjärde kvartalet. 

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I dag presenterar Kinnevik bokslutskommunikén samt rapport för fjärde kvartalet 2018.

Av rapporten framgår det att Kinneviks substansvärde för fjärde kvartalet minskade med 10 procent till 70,5 miljarder kronor eller 256 kronor per aktie. detta var främst drivet av den negativa aktiekursutvecklingen i Zalando.

”Våra TMT bolag presterade bra under året där Million mötte samtliga finansiella mål samtidigt som fokus på den latinamerikanska marknaderna fortsätter”, säger vd Georgi Ganev.

Värdet på Kinneviks privata portfölj minskade till 12,9 miljarder kronor där värderingen av Global Fashion Group påverkades negativt av omvärderingen av e-handelsbolag inom mode på börsen.

Två bolag i portföljen som dock presterade bättre var den indiska inlinebaserade marknadsplatsen Quikr som växte sin annualiserade omsättning med mer än 80 procent. Betterment, en amerikansk robotrådgivare, väste sin kundbas med nära 30 procent.

Kinnevik avslutar året med en nettoskuld om 2,9 miljarder kronor, vilket motsvarar en belåningsgrad om 4 procent av portföljvärdet.

Styrelsen rekommenderar en utdelning om 8,25 kronor per aktie.

”När jag satte mina prioriteringar för ett år sedan så fokuserade dessa på aktivt ägande, ökad aktivitet i vår privata portfölj samt ökat fokus på den nordiska marknaden. Under 2019 så kommer vi fortsätta att driva denna agenda, men jag förväntar mig att antalet nya investeringar kommer att vara lägre än under föregående år, och att vi istället fokuserar på större investeringar, vilket demonstreras av investeringen i MatHem som vi annonserat idag”, säger Georgi Ganev, vd för Kinnevik..

ANNONS

Kinneviks resultat för helåret landade på -13,7 miljarder kronor, jämfört med en vinst på 20,4 miljarder kronor året innan.

För fjärde kvartalet uppgick resultatet till -8,3 miljarder kronor jämfört med en vinst på 4,9 miljarder kronor året innan.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Sara Johansson
Sara Johansson
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS