16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Karlsson och Stenson i Ryder cup

administrator
administrator
Uppdaterad: 21 juli 2008Publicerad: 21 juli 2008

Robert Karlsson avslutade British open-veckan med en sällsynt rond under par.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026

Det innebar en sjundeplats – och framför allt: En garanterad plats i Ryder cup-laget.

Den mytomspunna lagmatchen i golf mellan USA och Europa avgörs på Valhalla-banan i Louisville, Kentucky, i september och spelarna har fortfarande en dryg månad på sig att spela sig in eller ut ur laget.

Robert Karlsson och Henrik Stenson kan ställa in sig på att spela.

– I praktiken är jag klar. Jag vet inte om det går att åka ut, säkert bara matematiskt. Det ska bli riktigt roligt, säger Robert Karlsson efter sin 69-runda på Royal Birkdale.

De fem bästa på världsrankingen och de fem bästa från penningligan i Europa (som inte redan fanns med i den förstnämnda kategorin) får en plats i laget, och de kompletteras med kapten Nick Faldos två frikort.

Redan nu tisslas och tasslas det bland spelarna om uttagningarna.

– Klart att det finns med i bakhuvudet. Jag har pratat lite med de andra om det. Det bästa för laget är egentligen om jag åker ut från världsrankingen, och Justin Rose, Padraig Harrington och Stenson spelar sig in där, berättar Karlsson och fortsätter förklara sin uttagningstekniska taktik:

– Då får jag en plats via penninglistan, och om jag petar ut spelare från den listan får Faldo större möjlighet att plocka de han vill. Om jag blir kvar där, så riskerar till exempel Rose att bli utanför, och då måste Faldo ”offra” frikort på någon av dem.

ANNONS

Henrik Stensons tredjeplats betyder att hans plats är säkrad.

– Det står högst på önskelistan just nu, så det här var ett välkommet tillskott. Jag har legat på gränsen tills nu, säger Stenson.

Fem spelare – förutom de båda svenskarna – kan efter British open mer eller mindre känna sig säkra på spel: Sergio Garcia, Padraig Harrington, Lee Westwood, Greame McDowell och Miguel Angel Jimenez.

– Om de bara visar nån sorts form så tar Faldo ut dem, men det är ju bättre om de spelar sig in i laget via listorna, menar Robert Karlsson.

Veckan på Royal Birkdale blev ändå inte som han tänkte sig.

Trots bra spel fram till green så blev det 75-73-75-69 på resultattavlan.

– Jag har inte puttat bra. Jag är nöjd med hur jag spelat, men missnöjd på greenerna. Men det har varit otroligt svårt med vinden, puttningen är bara gissning när det är så här.

Nu väntar en veckas ledighet och sedan tre tävlingar på raken – varav Masters på Arlandastad är en av dem – innan det är dags för ny ledighet och Ryder cup.

ANNONS

För nu går det bara teoretiskt att missa den.

– Ja, åker jag ur Ryder cup, då jäklar…

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS