12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Karl Fazer minskar i Cloetta

administrator
administrator
Uppdaterad: 23 aug. 2007Publicerad: 23 aug. 2007

Karl Fazer sålde på torsdagen 2.167.907 aktier i Cloetta Fazer och äger därmed motsvarande 38,9 procent av rösterna i bolaget.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026

Svea hovrätt fastslog i maj en skiljedom som ålade Karl Fazer att senast den 23 augusti minska sitt innehav till just 38,9 procent. Karl Fazer hade begärt om att få senarelägga försäljningen.

Den post som såldes på torsdagen motsvarade 9 procent av det totala antalet aktier i bolaget.

Striden om ägandet i Cloetta Fazer har pågått sedan Karl Fazer lämnade ett offentligt bud på aktierna i bolaget för ett par år sedan. Styrelsen rekommenderade aktieägarna att inte acceptera budet.

Det finns två storägare i bolaget, Karl Fazer och hans bolag samt Hjalmar Svenfelts stiftelse genom dotterbolaget Malfors Promotor. Malfors anser att Fazers ägarandel är för stor och strider mot det avtal om samgående som träffades mellan bolagen 2000.

Malfors Promotor äger 39,6 procent av rösterna och 20,5 procent av aktiekapitalet.

Tvisten har avhandlats i Helsingfors tingsrätt, i skiljenämnd och nu senast i hovrätten.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS