Fondbolagen ska själva kunna erbjuda sparare investeringssparkonto, ISK, enligt fondutredningen som lämnades till regeringen på tisdagen.
ISK hos fondbolag kan bli verklighet

Mest läst i kategorin

I dag får bara banker eller andra värdepappersinstitut erbjuda ISK. Men nu föreslår fondutredningen att även fondbolag ska tillåtas göra det.
Fredrik Nordström, vd för Fondbolagens förening, jublar över förslaget.
– Investeringssparkontot är en skattemässigt gynnad sparform som inte har fått tillhandahållas av fondbolag. Det hindrar i praktiken fondbolag från att distribuera sina egna fonder, vilket snedvrider konkurrensen, säger han i ett pressmeddelande.
Under 2015 gick mer än hälften av det totala nysparandet i fonder via ett ISK, enligt föreningens statistik. När det kommer till hushållens privata sparande i fonder gick i princip allt nysparande via ett investeringssparkonto.
Nu ska fondutredningen ut på remiss. Lagändringarna väntas träda i kraft i början av 2018.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







