30 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Intrum erbjuder obligationer för 750 miljoner kronor 

Olof Swahnberg
Uppdaterad: 09 sep. 2019Publicerad: 09 sep. 2019

Intrum vill ge ut obligationer för 750 miljoner kronor för att refinansiera en del av bolagets utestående seniora obligationer.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Intrum erbjuder investerare seniora obligationer med fast ränta och löptid till 2027 till ett sammanlagt nominellt värde om 750 miljoner euro, skriver kredithanteringsbolaget i ett pressmeddelande. 

Pengarna kommer användas för att refinansiera en del av Intrums utestående seniora obligationer med fast ränta om 1,5 miljarder euro som förfaller 2022. 

“Eventuella överskjutande medel kommer att användas för att finansiera utestående belopp inom ramen för Intrums befintliga kreditfacilitet”, skriver Intrum. 

 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Olof Swahnberg
Olof Swahnberg
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS