12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Inflationen tilltar i Zimbabwe

administrator
administrator
Uppdaterad: 23 aug. 2007Publicerad: 23 aug. 2007

Inflationen i Zimbabwe uppgick i juli till 7.634,8 procent, vilket är de första officiella siffrorna som presenterats sedan i april.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026
japan
Börs & finans

Japans bomb kan brisera – och sprida sig världen över

11 feb. 2026
Putin
Makro

Ryssland balanserar på en ekonomisk knivsegg

11 feb. 2026

Det rapporterar landets statistiska byrå (CSO).

Siffrorna är de första officiella som presenterats sedan i april.

Ekonomin i landet har befunnit sig i mer eller mindre fritt fall de senaste åren, med kronisk brist på bränsle och utländsk valuta, en arbetslöshet på mer än 80 procent och världens värsta inflation.

– Jag kommer att bli överraskad om de lyckas hålla den under 10.000 procent vid årets slut, konstaterar Tony Hawkins vid University of Zimbabwe.

I juli gav Internationella valutafondens Afrika-chef Abdoulaye Bio Tchane en än mer pessimistisk prognos: enligt Tchane kan inflationen på årsbasis nå hisnande 100.000 procent vid årsskiftet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS