Nedgången under de senaste månaderna har avtagit.
Husvagnsmarknadens nedgång mattas av


Det konstaterar Husvagnsbranschens Riksförbund i samband med presentationen av marknadsstatistik för juli månad. Antalet nyregistrerade husvagnar föll 19,4 procent jämfört med juli i fjol, vilket kan jämföras med raset på 41 procent i januari.
Förbundet talar i ett pressmeddelande om att siffrorna ligger i linje med den ”starkare framtidstro” som konstaterades av bland annat Nordea och Konjunkturinstitutet i förra veckan.
En viktig faktor till att nedgången mattats av är att privatimporten har minskat med nästan två tredjedelar, enligt förbundets månadsrapport.
Totalt registrerades 564 husvagnar i juli, vilket kan jämföras med 700 under samma månad i fjol. Hittills i år innebär det en nedgång på 39 procent från 4.391 till 2.952.
För husbilar föll registreringen från 402 i juli i fjol till 255 i juli i år. Det innebär ett ras på 39 procent, till 1.633, under årets första sju månader jämfört med samma period i fjol.





