23 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Hushållens tro på börsen svajar

administrator

administrator

Drygt varannan aktieägare tror att börsen kommer att fortsätta uppåt under det kommande kvartalet.

Det är en ökning på drygt 6 procentenheter sedan i juni, från 46,9 procent till 53,1 procent. Det visar en mätning från undersökningsföretaget Skop.

Men förväntningarna på börsen är fortsatt svajiga. Efter en kraftig uppgång i våras, som följdes av en dykning i maj, har aktieägarnas förväntningar fortfarande inte återhämtat sig.

”Svängiga börsförväntningar indikerar en osäker framtid” säger Skops analytiker docent Örjan Hultåker i ett pressmeddelande.

Många privata aktieägare planerar att sälja under det kommande kvartalet, för att ta hem vårens vinster, enligt Skop. Men någon motsvarande ökning i köplusten syns inte. Detta talar för sjunkande förväntningar, enligt Örjan Hultåker.

I undersökningen fick 1.100 personer frågan ”Kommer de genomsnittliga börskurserna att öka eller minska under de kommande tre månaderna? Eller kommer de att vara oförändrade?”

Senaste lediga jobben