Ossian Hellers överklagade förra veckan tingsrättens beslut om kvarstad. I dag avslår hovrätten Hellers överklagan.
Hovrätten avslår Ossians överklagan


I tisdags förra veckan överklagade den insidermisstänkte Ossian Hellers tingsrättens beslut om kvarstad.
Han yrkade tillsammans med sin advokat Leif Gustafsson i första hand att hovrätten skulle häva kvarstadsbeslutet i sin helhet eller sänka den till 52.251.662 kronor. I dag ligger kvarstaden på 68.192.095 kronor.
De menar att beloppet är för stort och att det inte svarar mot de vinster som Ossian Hellers misstänks ha fått i sina insideraffärer.
Åklagaren Stig Åström har enligt Svea Hovrätts protokoll bestritt yrkandena.
Hovrätten gick i dag på kammaråklagarens linje och avslog Ossian Hellers överklagan. Beslutet om kvarstad står alltså fast.
I överklagan skriver advokat Leif Gustafsson om Ossian Hellers nuvarande ekonomiska situation. Han menar att Ossian i dag inte har några inkomster och försörjer sig på handlån från familj och vänner, sedan han blev avskedad från Cevian Capital AB.
Han har även skulder och krav från leverantörer som hjälpt till vid ombyggnationen av hans bostad. Två av de fyra bolagen löper enligt advokat Leif Gustafsson nu ekonomiska risker på grund av att Ossian inte kunnat betala omkostanderna.
Ossian Hellers hävdar fortfarande att han är oskyldig till samtliga brott.




