13 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Högre räntor, svagare krona

administrator
administrator
Uppdaterad: 06 dec. 2007Publicerad: 06 dec. 2007

De svenska marknadsräntorna steg markant på torsdagen i huvudsakligen utlandsstyrd handel.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026
Förenade Arabemiraten, foto skyskrapor
Börs & finans

Hit flyttar världens rikaste: detta driver dem på flykt

13 feb. 2026
Börs & finans

AI-oron sprider sig på börsen – nu faller nya sektorer

13 feb. 2026
Makro

Xis historiska utrensning öppnar dörren för CIA:s spionoffensiv i Kina

13 feb. 2026

Kronan försvagades mot euron och dollarn.

Räntorna steg redan på morgonen efter det att de amerikanska räntorna stigit på onsdagen. Uppgången förstärktes sedan under dagen där det dominerande nyhetsflödet rörde räntebeslut från Bank of England och europeiska centralbanken (ECB).

Den brittiska centralbanken sänkte sin viktigaste styrränta med 0,25 procentenheter till 5,50 procent. Sänkningen, som var den första på två år, motiveras med att den brittiska tillväxten mattas av och att förhållandena på finansmarknaderna har försämrats, vilket lett till en kreditåtstramning för såväl konsumenter som företag.

ECB lämnade som väntat räntan oförändrad på 4,0 procent. Men banken ser en risk för att inflationen stiger ytterligare i euroländerna.

Riksbanken tar en paus i sina räntehöjningar fram till nästa höst men sedan fortsätter räntan stiga, spår Handelsbanken i sin nya konjunkturprognos. Bankens ekonomer räknar med en svensk BNP-tillväxt på 2,7 procent i år och 2,2 procent nästa år och 2,9 procent 2009.

Handelsbanken räknar med att inflationen tar fart under året och stiger kraftigt under 2008 då prisökningarna blir hela 3,4 procent, vilket är långt över Riksbankens inflationsmål på 2,0 procent.

Tioårig statsobligation: 4,21 procent (4,16).

Sexmånaders statsskuldväxel: 4,06 procent (4,03).

ANNONS

Euro: 9:39 kronor (9:38).

Dollar: 6:42 kronor (6:39).

TCW-index: 125,14 (125,07).

Siffrorna inom parentes anger räntor och valutor vid stängningen föregående handelsdag. Ju lägre TCW-index, desto starkare krona.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS