24 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

HiQ - en guldklimp bland konsulterna

administrator

administrator

Flera av börsens konsulter, det gäller inte minst dem som jobbar med inriktning mot it, har fått känna av ett betydligt kärvare affärsklimat den senaste tiden.

Branschen kännetecknas bland annat av avslutade uppdrag på grund av neddragningar hos kunderna, prispress och längre beslutsprocesser innan kunderna kommer till skott med nya affärer. I detta läge är HiQ ett av de bolag som klarat sig allra bäst.

Omsättningen ökade under årets första kvartal med 4 procent och vinsten efter skatt föll med måttliga 3 procent.

HiQ har alltid haft en slagsida mot telekom. Under de senaste 12 månaderna svarade branschen för nästan hälften av omsättningen. Ändå har inte den kris som drabbat delar av telekomsektorn slagit särskilt hårt.

Anledningen är att HiQ i stor omfattning jobbar med utvecklingsprojekt som är centrala för kundföretagens framtid. Resten av HiQ:s verksamhet har en spridning till flera olika branscher. Några av dessa som spel och underhållning samt säkerhet och försvar påverkas i liten omfattning av finanskris och recession.

HiQ gick in i den nuvarande lågkonjunkturen som ett starkt företag och mycket talar för att man ska kunna gå ur lågkonjunkturen ännu starkare. Företaget har i huvudsak växt organiskt och genom mindre förvärv och är i stort sett obelånat.

I ett läge som det vi befinner oss i just nu är det ofta svagare konkurrenter som tvingas skära ner mest och därmed tappar marknadsandelar eller till och med slås ut från marknaden. De starka spelarna lyckas däremot i många fall stärka sin position i tuffa tider.

Jag räknar med att HiQ kommer att tjäna 2,50 per aktie i år, vilket är en nedgång på 10 procent jämfört med förra årets 2,80. Vid kurs 25 kronor handlar aktien till ett p/e på 10 vid kurs 25 kronor. Det är en alldeles för försiktig värdering, bland annat med tanke på att 2009 sannolikt blir bottenåret i den här konjunkturcykeln. HiQ har alla förutsättningar att komma in i en ny stark tillväxtfas när väl det ekonomiska mörkret börjar gå över till gryning.

Med tanke på företagets mycket starka historik samt att inget talar för att bolaget ska lyckas sämre jämfört med sina konkurrenter i framtiden tycker jag att det lätt går att motivera en kurs som ligger åtminstone 20 procent över dagens nivå runt 25 kronor. Utöver möjligheten till en stark kursutveckling erbjuder HiQ en attraktiv direktavkastning på 5 procent. Köp HiQ.

Nordic Mines – guld på riktigt

Guldprospekteringsföretaget Nordic Mines, vars aktiekurs mer än fördubblats de senaste två månaderna, föll initialt en hel del i samband med att rapporten för första kvartalet presenterades på tisdagen. Normalt ska inte rapporter i prospekterande företag i den fas som Nordic Mines befinner sig vara särskilt kurspåverkande.

Anledningen till att aktien ändå föll kan vara att rapporten inte innehöll någon positiv information avseende det miljötillstånd som bolaget inväntar från finska myndigheter och som är en förutsättning för att kunna dra igång verksamheten.

Tillståndet har dragit ut på tiden och anledningen sägs vara hög arbetsbelastning hos den finska tillståndsmyndigheten. Nu hoppas bolaget att tillståndet ska vara klart inom ett par månader och därmed ska brytning i den finska Laivagruvan kunna komma igång hösten 2010.

Nordic Mines aktieägare kommer även framöver att få leva med kraftiga svängningar, såväl upp som ner. Om guldpris och andra yttre faktorer håller sig stabila kommer kursen att stiga något från dagens nivå så fort miljötillståndet är på plats.

Långsiktigt finns det utmärkta möjligheter till en bra avkastning på aktien, främst med tanke på de stora guldtillgångarna i Laiva och de kassaflöden som dessa kommer att ge när väl brytningen kommer igång.

Under det närmsta året hänger förutsättningarna för en fortsatt stark kursutveckling framför allt samman med guldprisets utveckling samt eventuella nyheter från bolaget om nya och utökade mineraltillgångar i Laiva och på de andra platser där Nordic Mines bedriver verksamhet.

Ericsson – kapitalmarknadsdagar utan dramatik

Rapporteringen från kapitalmarknadsdagarna som Ericsson höll i USA i slutet av förra veckan har varit ganska måttlig i svensk media. En anledning är att det inte fanns särskilt många svenska journalister på plats. En annan är att dagarna förflöt utan någon större dramatik. Några avgörande nyheter som förflyttade aktien i ena eller andra riktningen presenterades inte.

I början av den här veckan har det i stället varit fokus på en stor order som Ericsson väntas få i Indien. Nyheten har framställts som positiv för Ericsson. Jag tycker tvärtom att den av två skäl bör tolkas negativt. För det första tycks Ericssons kinesiska konkurrent Huawei få den största delen av ordern och för det andra verkar ordern i det här skedet vara värd betydligt mindre än vad som tidigare har framkommit.

Det har också skrivits de senaste dagarna om att Ericsson är med i slutstriden om en amerikansk jätteorder avseende nästa generations mobilsystem. Inte heller denna nyhet ger anledning till några glädjetjut bland Ericssons aktieägare. Om vi vänder på resonemanget vore det klart negativt om inte Ericsson, som världens klart ledande systemleverantör, är med ändå fram till slutstriden om den här typen av affärer.

Anders Haskel

Fristående börsanalytiker

Senaste lediga jobben