12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Halva statsskatten från Stockholm

administrator
administrator
Uppdaterad: 18 apr. 2011Publicerad: 18 apr. 2011

Staten tjänar allt mer på Stockholms läns knappt två miljoner människor.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026

2010 kom drygt hälften av alla direkta skatter från dem, visar Stockholms handelskammares statistik på måndagen.

– Det är ett tecken på att det går bra för Stockholm, säger vd Maria Rankka på handelskammaren till Dagens Nyheter.

Men Stockholm behöver behålla mer av skatten som fördelas till resten av landet, anser hon. Staden är viktig för Sverige och investeringsbehoven stora.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS