Säkerhetskoncernen Gunnebo har köpt samtliga aktier i det franska säkerhetsföretaget Eurofence. Köpet är ett led i Gunnebo Perimeter Protections strategi att uppnå en marknadsledande position inom yttre områdesskydd i Europa, skriver Gunnebo i ett pressmeddelande.
Gunnebo köper franskt företag


administrator
Uppdaterad: 04 jan. 2005Publicerad: 04 jan. 2005
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.
Inklusive förvärvet av tyska Elkosta i april förra året har den årliga omsättningen inom divisionen nästan fördubblats och uppgår nu till drygt en miljard kronor.
Franska Eurofence har en årlig omsättning på 225 miljoner kronor och 135 medarbetare. Företaget tillverkar främst svetsade stängsel, stolpar och grindar.
Genom köpet ökar Gunnebos marknadsandel i Frankrike till omkring 10 procent.
Förvärvet beräknas ge en positiv effekt på Gunnebos resultat från och med 2005.
TT
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.
Kom igång!
Senaste lediga jobben
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS







