12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Goldman-höjdare lämnar

Realtid.se
Uppdaterad: 04 apr. 2011Publicerad: 04 apr. 2011

Chefen för investment banking har fått nytt jobb.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026

Julian Metherell, chef för Goldman Sachs investmentverksamhet i Storbritannien, har offentliggjort att han tänker lämna firman och börja på en ny investmentfirma som förre BP-chefen Tony Hayward drar igång. Allt enligt insatta källor till Wall Street Journal.

Julian Metherell började på Goldman Sachs 1999 och har gjort sig känd för att representera kunder som Centrica och BP. Julian Metherell räknar med att jobba kvar på banken fram till sommaren.

Vem som ska ersätta honom är idag oklart.

Goldman har exmepelvis anställt seniora bankirer som är experter på investeringar kring naturtillgångar – Brett Olsher från Deutche Bank och Alastair Maxwell från Morgan Stanley. Båda männen är precis som Julian Metherell partners i firman.

Men om någon av dessa ersätter honom i och med att han går över till en investmentfirma i Tony Haywards regi återstår att se.

BP:s förre chef Tony Hayward ledde företaget från 2007 fram till förra året då han tvingades avgå efter oljekatastrofen vid Mexico. Och BP har meddelat att man inte tänker ge Tony Hayward eller nuvarande vd:n Robert Dudley bonusar för 2010.

Efter att han har lämnat BP har Tony Hayward hållit en låg profil. Men nu kanske det kan bli ändring på det.

Vem som ska finansiera den nya investmentfirman och inom vilka områden den ska verka är idag oklart. Enligt en person med god insyn i verksamheten är det flera månader kvar till en formell start av verksamheten, enligt Wall Street Journal.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS