15 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Global makeover för Ernst & Young

administrator
administrator
Uppdaterad: 21 apr. 2008Publicerad: 21 apr. 2008

Världens tredje största revisionsbyrå, Ernst & Young, tar ett nytt grepp om branschen genom att slå ihop sina separata verksamheter i 87 länder till en global enhet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Skulden sänker USA
Makro

USA drunknar i skulden: 2 000 miljarder dollar i ränta – varje år

15 feb. 2026
EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026
Makro

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset

15 feb. 2026
Makro

Historisk kapitalflykt: Hit flyttar världens rikaste

15 feb. 2026
Bulten / Guld / David Ingnäs
Börs & finans

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026

Byrån består sedan tidigare av ”partnerskap” i varje land med gemensamt varumärke, men avser nu att slå ihop 45 partnerskap i Europa och ytterligare 42 i andra länder i världen.

Tanken att bättre kunna hjälpa globala företag med sina tjänster, att lättare flytta runt personal där det behövs bäst, och att snabbare kunna införa förändringar i organisationen.

Som en av världens ”fyra stora” revisionsbyråer, sätter Ernst & Youngs beslut press på de övriga tre KPMG, PwC och Deloitte att strama upp sina egna organisationer.

KPMG har exempelvis tidigare misslyckats med att skapa en gemensam enhet i Europa, sedan beslutet röstades ned av byråns holländska enhet. Än så länge ingår bara KPMG:s verksamheter i Storbritannien, Tyskland och Schweiz i ”KPMG Europe”.

Globaliseringen är inte utan risker. Hittills när byrån krävts på skadestånd, drabbas bara partnerskapet i det land som haft revisionsuppdraget. Men i och med fusionen kommer hela organisationen med alla Ernst & Youngs 3.300 revisorer som är delägare (”partners”), att tvingas ta gemensamt ansvar.

Konkurrerande revisionsbyråerna Deloitte och Grant Thornton drabbades exempelvis hårt av stämningsprocesser i anslutning till italienska livsmedelsföretaget Parmalat. PwC har drabbats av processer i Japan.

– Vi har tittat på riskerna, och vi tror inte att vi har tagit på oss särskilt mycket mer risk genom att skapa den globala organisationen, säger John Ferrero till Financial Times. Han är global vicechef för Ernst & Young.

Beslutet kräver enighet bland alla Ernst & Youngs 87 partnerskap världen över. Men om ett land i värsta fall skulle tacka nej, är avsikten att slå ihop övriga 86 länder.

ANNONS

– Och i så fall är vi förvissade om att det land som skulle överraska oss, senare kommer att följa resten, säger James Turley till FT. Han är ordförande och vd för Ernst & Young globalt.

Omröstningen väntas äga rum i maj efter att de högsta cheferna rest runt och hållit presentationer.

Fusionen kommer inte som en blixt från klar himmel. Beslutet har stötts och blötts i ett antal år, och detaljerade förberedelser inleddes de senaste fyra månaderna.

– I januari satt vi och tittade på varandra och sa ”Varför kan vi helt enkelt inte vara djärva?”, säger Turley till FT.

Den nya organisationen täcker ett geografiskt område från Europa, över Mellanöstern, Indien och Afrika, och kommer att ledas av en chefsgrupp, med Mark Otty i spetsen. Han är i dag chef för Ernst & Young i Storbritannien.

Reaktionerna från Ernst & Youngs 3.300 delägare uppges vara goda.

– Det finns en stor mängd entusiasm, säger Turley till FT.

Om något, kan det enligt honom finnas en ovana vid att en partner som tidigare tillhörde en grupp med 50–100 andra partners i ett enskilt land, nu får 3.300 partners globalt att förhålla sig till.

ANNONS

– Det är en stor sak, och det känns annorlunda. Våra partners måste ha en viss nivå av tillit och förtroende för organisationen, säger Turley till FT.

Fotnot: De flesta företag måste enligt lagen ha en revisor som kontrollerar att bokföringen stämmer och hanteras på rätt sätt. På senare år har revisorerna börjat erbjuda relaterade konsulttjänster inom alla möjliga områden relaterade till företagens ekonomi, men även exempelvis strategiska frågor och företagsköp.

Ian Hammar

ian.hammar@realtid.se

08-545 87 151

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS