16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Fyra säljer ekoetanol till Sverige

administrator
administrator
Uppdaterad: 26 juni 2008Publicerad: 26 juni 2008

Cosan, Guarani, Novamerica och Alcoeste är de fyra brasilianska företag som ska leverera verifierat hållbart ekologisk etanol till svenska Sekab.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026

På en välbesökt presskonferens i Sao Paulo på onsdagen avslöjades namnen på producenterna som ska sälja etanolen som dyker upp på svenska mackar i augusti. Där beskrevs det som det första avtalet i sitt slag i världen.

Etanolen har sitt ursprung i ekologiskt hållbara sockerrörsodlingar med nolltolerans för barn- och slavarbete. Avtalet gäller leveranser av 115 miljoner liter och ska pågå i minst nio månader.

Den första skeppslasten har redan lämnat Brasilien.

– Båten befinner sig för närvarande mitt ute på Atlanten, säger Sekabs vice vd Anders Fredriksson till TT.

Etanolen ska blandas med bensin och börjas säljas på mackar efter semestrarna.

– Enkelt uttryckt kan man säga att det är 85 procent etanol och 15 procent bensin, säger Fredriksson till TT.

Det brasilianska handelsföretaget SCA, som alla de fyra etanolproducenterna står bakom, svarar för exporten. Dess vd Martinho Seiiti Ono menar att uppgörelsen är ett svar på europeisk oro för hur ekologiskt hållbar etanolen egentligen är.

Anders Fredriksson hävdar att Brasilienetanolen kommer att bidra till en minskning av koldioxidutsläppen med 95 procent jämfört med alternativet olja – från odlingarna i Brasilien, etanolproduktionen och transporterna till Sverige.

ANNONS

Han konstaterar att många svenskar köper biobränsle av etiska skäl.

– Därför är det viktigt att vi kan garantera dess hållbarhet, säger han.

Sekab har tidigare fått kritik för att ha köpt sockerrörsetanol med ursprung på åkrar i Ghana: Kritikerna har hävdat att det kan bidra till högre matpriser i ett fattigt land.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS