23 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Full fart på aktiehandeln i april

administrator

administrator

Privathandeln på Stockholmsbörsen var mycket intensiv i april, som blev en av de mest aktiva börsmånaderna hittills.

Det visar siffror från nätmäklarna Avanza och Nordnet.

Avanzas, Nordnets, Etrades och Skandiabankens kunder gjorde tillsammans nästan 87.000 affärer, en ökning med 131 procent jämfört med april 2008 och 31 procent jämfört med mars 2009.

”Svenska sparare har under april visat ett historiskt högt intresse för aktier. Svenskarna handlade aktier för 100 miljarder”, skriver Avanzas sparekonom Claes Hemberg i ett pressmeddelande.

”Rapportmånaden april har alltid varit en intensiv börsmånad och i kombination med en stigande börs är aktiviteten bland spararna på topp”, skriver Nordnets informationschef Jonas Burvall.

Bland Avanzas sparare var Atlas Copco den mest nettoköpta aktien i april, medan Swedbank ratades av flertalet sparare.

Senaste lediga jobben