Den brittiska finanstidningens kostnadssparande sommaråtgärd, att bunta i hop de två delarna i en enda spolas efter bara en vecka.
Financial Times – åter två delar


Mest läst i kategorin

Det var förra måndagen som alla FT-läsare fick problem på morgonen när de skulle leta efter andra delen i sin TF, Companies and Markets, utan att kunna hitta den.
Financial Times hade nämligen för att spara pengar under sommaren då nyhetsflödet är en aning mindre buntat ihop de två delarna till en. Åtgärden skulle vara månaden ut, men slopas nu efter bara en vecka eftersom tidningen ansåg att nyhetsrapporteringen var tillräckligt omfattande för att förtjäna två delar. Dessutom var efterfrågan på annonsplats stor.
Det har inte framgått om arga läsarreaktioner varit en bidragande faktor till återgången.
FT har haft stora finansiella problem som de sakta börjar få ordning på. Det första halvåret gjorde tidningen en förlust på 2 miljoner pund, en klar förbättring från förlusten på 7 miljoner för samma period ett år tidigare. Enligt vd Marjorie Scardino på FT:s ägare Pearson kommer tidningen att gå med vinst för helåret 2005.
Realtid.se

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







